Domácí

Soud zrušil omezení obchodů i služeb, zastal se i návštěv v rodinách

Soud zrušil omezení obchodů i služeb, zastal se i návštěv v rodinách
Zdroj: TV Nova

Nejvyšší správní soud (NSS) ve čtvrtek zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, kterým resort před dvěma týdny po konci nouzového stavu omezil fungování obchodů a služeb i možnost setkávání. Podle soudu nařízení vyšlo v rozporu s pandemickým zákonem. Na opravu má vláda několik dní. Ministr zdravotnictví následně uvedl, že ministerstvo vydá upravenou verzi opatření.

Soudci na svolaném brífinku uvedli, že největší problém viděli v tom, že ministerstvo zdravotnictví opatření omezující provoz obchodů či restaurací a upravující i podmínky návštěv v rodinách vydalo bez předchozího souhlasu vlády. Takový postup vyžaduje pandemický zákon.

Kabinet sice opatření posvětil dodatečně, to ale podle názoru NSS nestačí. Verdikt vejde v platnost čtyři dny od nabytí právní moci, tedy od doručení stranám. To by mělo proběhnout ještě v průběhu čtvrtka. Vláda tak má několik dní čas nařízení upravit a vydat ho znovu, což ministr zdravotnictví Petr Arenberger na tiskové konferenci po jednání vlády potvrdil, že jeho resort udělá.

Související obsah

Soud přitom nezrušil pouze původní opatření, ale i jeho následné úpravy. Ztrhal také část nařízení, která omezila setkávání na maximálně dva lidi. "Zákaz setkávání rodin v domácnostech by představoval neústavní zásah do základního práva na respektování soukromého a rodinného života“, uvedl Nejvyšší správní soud v odůvodnění rozsudku.

Také zdůraznil, že svobodu shromažďování není podle pandemického zákona možné omezit vůbec, pokud zároveň neplatí nouzový stav. 

"Ministerstvo může pouze stanovit hygienické podmínky pro konání shromáždění, případně stanovit mezní kapacitu prostor, koná-li se uvnitř, jinak však omezovat shromáždění, např. stanovením maximálního počtu lidí ve vnějším prostředí, nesmí. Totéž platí pro výkon svobody náboženské. Lze stanovit hygienické podmínky pro bohoslužby, ministerstvu však nepřísluší zasahovat do liturgických forem náboženských projevů, konkrétně jsou nepřípustné zákazy hromadného zpěvu a stanovení povinnosti při bohoslužbě sedět," uvedl NSS na svých stránkách.

Verdikt NSS uvítal i právník Ondřej Dostál, který už dříve kritizoval především část opatření zakazující setkávání více než dvou lidí. I další experti poukazovali na to, že jde minimálně o sporné ustanovení.

O dalším rozvolnění v Česku jedná ve čtvrtek odpoledne vláda. Více v reportáži TV Nova:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz