Zahraničí

Covid-19 se šíří! Taková je situace v turistických destinacích. PŘEHLED

Covid-19 se šíří! Taková je situace v turistických destinacích. PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Koronavirus se stále šíří po celém světě. Přestože některé země díky zlepšující se epidemické situaci rozvolňují zavedená opatření, jiné se zase potýkají s enormním nárůstem nově nakažených. Podívejte se, jaká je situace ve státech, kam Češi rádi jezdí na dovolenou.

Chorvatsko

V loňském roce bylo Chorvatsko díky dobrým epidemiologickým podmínkám považováno za bezpečnou destinaci a na dovolenou tam vyrazila řada lidí. Také letos by země chtěla přivítat turisty, na což se připravuje už od jara.


Chorvatsko eviduje celkem přes 316 tisíc nakažených, za poslední den laboratoře odhalily 2885 nových případů. Povinné je nošení roušek ve vnitřních prostorách i veřejné dopravě. Lidé si navíc musí zakrývat nos i ústa tam, kde není možné dodržet 1,5metrové rozestupy.

Související obsah


I nadále zůstávají uzavřené bary a restaurace a v zemi platí zákaz prodeje alkoholu po 22. hodině. Kompletní přehled zavedených restrikcí naleznete zde. Stát však plánuje některá omezení uvolnit. Mohly by se tak otevřít venkovní terasy, bary a restaurace by mohly připravovat jídlo a nápoje. Ty by si lidé mohli následně vyzvednout.


Pokud plánujete cestu do Chorvatska, v současné době je nutné předložit negativní test na koronavirus, který nesmí být starší než 48 hodin. Pokud cestující prodělal koronavirus v posledních třech měsících, stačí doložit pouze potvrzení o prodělání nemoci. Případně se lidé mohou prokázat také potvrzením o očkování, kdy od aplikace druhé dávky vakcíny muselo uběhnout alespoň 14 dnů.


Řecko

Oblíbená turistická destinace se už nemůže dočkat návratu turistů. Koronavirus se v této zemi potvrdil u více než 320 tisíc lidí. Za poslední den přibylo něco málo přes tři tisíce nových případů.

Související obsah


V Řecku však stále platí přísná karanténní opatření. Lidé se například nesmí od 21:00 do 5:00 pohybovat mimo své bydliště, opustit svůj domov přes den mohou obyvatelé pouze v opodstatněných případech.


Lidé si musí všude zakrývat nos i ústa, rouška je povinná také venku. Fungují pouze prodejny s potravinami a základním zbožím, lékárny, čerpací stanice, čistírny a opravny. Restaurace mohou fungovat jen jako výdejní okénka, hotely jsou v provozu bez stravovacích služeb.


Před cestou do Řecka je potřeba vyplnit a odeslat oficiální registrační formulář, tzv. Passenger Locator Form. Lidé, kteří tam budou chtít strávit dovolenou, se musí prokázat očkováním, potvrzením o protilátkách nebo negativním testem na covid-19, které není starší více než 72 hodin.

Situaci v Itálii, Španělsku a Turecku popisujeme na dalších stránkách


Itálie

V Itálii stále platí nouzový stav, ten byl prodloužený až do 31. července. Země patří mezi ty, které evidují nejvíce nakažených, celkem se infikovaly koronavirem téměř čtyři miliony lidí. Také denní přírůstky jsou poslední dobou velmi vysoké, za středu testy odhalily přes 13 tisíc případů.


Země proto zavedla semafor, kdy jednotlivé regiony jsou rozděleny do čtyř skupin s patřičnými opatřeními. V červené zóně je zaveden lockdown, občané se nesmí až na nezbytné důvody (zaměstnání, škola, zdravotní a jiné důvody) v místě volně pohybovat. Uzavřeny jsou ekonomické aktivity, mimo provozy nezbytně nutné (potraviny, lékárny), restaurace mohou vydávat jídlo s sebou.


V oranžové zóně je zakázán pohyb mimo obec bydliště. Uzavřeny jsou bary, restaurace a cukrárny, ale zůstává možnost donáškové služby.

Související obsah


Ve žluté zóně poté platí celonárodní opatření. V pracovní dny mohou být otevřená muzea, restaurace a bary mohou od 26. dubna podávat venku obědy a večeře. Stále však platí zákaz nočního vycházení od 22:00 do 5:00. V bílé zóně je nejmírnější režim, pravidla upravují speciální protokoly.

V celé Itálii navíc platí zákaz nočního vycházení od 22:00 do 5:00, povinnost nosit všude roušky, a to i venku. Zakázáno je také jakékoliv shlukování lidí.


Cestující, kteří do Itálie přijíždí ze zahraničí, musí mít negativní test na koronavirus a následně nastoupit do 5denní karantény. V jednotlivých regionech se však situace může odlišovat. Je proto nutné se před cestou obeznámit s podmínkami. Informace naleznete zde.

Související obsah


Španělsko

Také ve Španělsku platí až do 9. května nouzový stav. Rovněž tento stát má značný počet nakažených. Celkem se koronavirus potvrdil u více než 3,4 milionů lidí. Poslední zaznamenaný denní přírůstek činil okolo pěti tisíc infikovaných.


V zemi tak například platí zákaz nočního vycházení od 23:00 do 6:00. Také ve Španělsku je povinné nošení roušek ve všech veřejných prostorách, a to jak otevřených, tak uzavřených bez ohledu na to, zda lidé dodržují bezpečnou vzdálenost. V řadě oblastí je navíc zakázáno kouření na veřejnosti, pokud není možné si udržet alespoň dvoumetrový odstup. Na veřejnosti se nesmí ani popíjet alkohol nebo se shlukovat.


Před cestou je i v tomto státě nutné vyplnit zvláštní sanitární formulář, který je dostupný zde. Turisté se při příjezdu musí prokázat negativním testem, který nesmí být starší více než 72 hodin. Země má zároveň v plánu zavést covid pasy. Těmi by přijíždějící prokázali, že podstoupili očkování, nebo jsou negativní.

Jak to vypadá v Turecku, se dočtete na následující stránce.


Turecko

Turecko se řadí mezi šestici zemí s nejvyšším počtem nakažených lidí, celkem úřady evidují přes 4,5 milionů nakažených. Za poslední den navíc přibylo přes 61 tisíc nových případů. V zemi platí přísná opatření.


Ve všední dny lidé nesmí z domu vycházet od 19:00 do 5:00, o víkendech navíc až do 17. května platí obecný zákaz vycházení. Restaurace mohou fungovat pouze jako výdejní okna. Lidé starší 65 let a mladší 18 let navíc mohou o víkendech chodit ven pouze ve stanovených hodinách. Přehled naleznete zde.

Související obsah


Také v tomto státě musí přijíždějící vyplnit formulář. Požaduje se i negativní test. Vzhledem ke špatné epidemické situaci však české ministerstvo zahraničí doporučuje do Turecka cestovat pouze v naléhavých a nezbytných případech.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Zájem o cestování je podle kanceláří obrovský. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz