Domácí

Rusko konečně odpovědělo! Počty lidí na ambasádách se srovnají

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) sdělil, že ruská strana přechází na striktní paritu, co se týče počtu pracovníků na ruské a české ambasádě. Počty lidí na ambasádách by se tak měly srovnat. Kdy přesně k tomu dojde, bude předmětem dalšího vyjednávání.

Ministr zahraničí mluvil s českým velvyslancem ihned po jednání na ruském ministerstvu zahraničních věcí. "Rusko oznámilo, že přechází na striktní paritu, co se týče počtu pracovníků na ruské a české ambasádě," informoval Kulhánek v rozhovoru pro Českou televizi.

Ministr ve vysílání TV Nova potvrdil, že Rusko předneslo českému velvyslanci žádost o další snížení počtu zaměstnanců české ambasády.

Situaci u ruské ambasády v pražské Bubenči monitoroval reportér TV Nova:

Množství lidí na velvyslanectvích v Praze a Moskvě by se mělo srovnat. Kdy přesně k tomu dojde, ale ministr neoznámil. Strany o tom zatím budou jednat.

"Velvyslanci bylo řečeno, že si vyhrazujeme právo učinit další kroky v případě pokračování hysterické protiruské kampaně v České republice," sdělilo ruské ministerstvo zahraničních věcí v tiskové zprávě.

Vláda ještě předtím informovala, že ruskou ambasádu budou muset opustit další pracovníci, ministr totiž požadoval reakci z Ruska do čtvrtečního poledne, Moskva ale odpověděla až nyní.

Rusové měli podle ultimáta, které jim ve středu dal ministr Kulhánek, do čtvrtečních 12:00 umožnit návrat českých diplomatů na ambasádu v Moskvě.

Související obsah

Celá kauza začala poté, co vláda zveřejnila informaci, že do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v roce 2014 měli být zapleteni ruští agenti. Česká strana v reakci na výsledky vyšetřování rozhodla o vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví. Ruská strana reagovala vyhoštěním 20 lidí z české strany, čímž prakticky paralyzovala české velvyslanectví v Moskvě.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz