Zahraničí

Osekané ambasády. Rusko řeklo, jak moc je roztržka s ČR poznamená

Rusko oznámilo, že po 31. květnu zůstane na ruské ambasádě v Praze a české ambasádě v Moskvě pouze sedm diplomatů a přibližně kolem dvou desítek technických a místních zaměstnanců. Podle odborníků se ale nejedná o uklidnění situace a je potřeba počítat s dalšími kroky z ruské strany.

"(K 31. květnu) budou obě strany mít sedm diplomatů, 25 technických pracovníků a 19 místních zaměstnanců. Nezodpovědné a provokativní chování českých úřadů poškodilo jejich vlastní diplomatickou službu," uvedla agentura TASS s odkazem na ruské ministerstvo zahraničí.

Redakce TN.cz se s dotazem na potvrzení uvedených počtů obrátila na mluvčí ministerstva zahraničí Zuzanu Štíchovou. Ta ovšem informace ruské strany zatím nepotvrdila. 

"Pokud bude ruská strana mít potřebu ještě udělat nějaké gesto k ruskému publiku a v uvozovkách potrestat Českou republiku dalším snižováním diplomatického zastoupení, tak to číslo může být ještě nižší," varuje bývalý generální konzul v Moskvě a analytik Vladimír Votápek.

Podle odborníků můžou další ruské kroky vést kromě vyhošťování také k různým ekonomickým sankcím nebo počítačovým útokům. "Lidé dostávají množství mailů, objevily se v informačním prostoru různé hoaxy, které mají zpochybnit to, co se stalo ve Vrběticích," zmiňuje Votápek.

Vážná diplomatická roztržka s Ruskem vypukla minulou sobotu, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) oznámili, že ve výbuchu muničních skladů ve Vrběticích před sedmi lety byli zapleteni ruští tajní agenti. Česko proto vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády v Praze, na což Moskva reagovala vyhoštěním dvaceti lidí z českého velvyslanectví ve své metropoli.

Související obsah

Následovalo české ultimátum, které Moskva ignorovala a několik ostrých slovních a diplomatických přestřelek. Na stranu Česka se postavila řada evropských zemí, například sousední Slovensko v rámci solidarity vyhostí tři ruské diplomaty.

Se snižujícím se počtem diplomatů mohou nastat problémy. V reportáži TV Nova je popsal bývalý velvyslanec Jaroslav Bašta:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Krátká zpráva

Evropský parlament udělil Sacharovu cenu Alexeji Navalnému

Evropský parlament udělil ve středu Sacharovu cenu za svobodné myšlení ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Ten je momentálně vězněn v ruském vězení. Parlament ocenil jeho boj za svobodu a demokracii.

Píše se na Deník.cz