Zahraničí

Bylo to jen cvičení. Rusové začali stahovat vojáky od hranic s Ukrajinou

Rusko začalo v pátek stahovat své vojáky z anektovaného poloostrova Krym a od ukrajinských hranic. Podle odhadů tam Rusové měli až 120 tisíc mužů. Údajně se prý jednalo jen o vojenské cvičení. Jednotky se daly do pohybu a začaly se vracet na základny. Jejich stahování bude trvat do prvního května.

Tanky, obrněná vozidla, letadla. Rusko z ukrajinského pohraničí stahuje kromě vojáků také vojenskou techniku. Armádní manévry u hranic znepokojovaly Ukrajinu i její západní spojence.

"Během týdne očekáváme, že budou mít u hranic přes 120 000 mužů. A to ještě zdaleka nemusí být konečné číslo. Znepokojují nás i výsadkáři na Krymu, balistické střely a další válečné nástroje," vypočítával v týdnu Dmytro Kuleba, ukrajinský ministr zahraničí.

Podle Rusů šlo o cvičení a vojáci prý dokázali, že zemi zvládnou v případě nebezpečí ochránit. "Vojenské aktivity NATO v regionu rostou, aktivity jejich zpravodajských služeb se zvyšují. Stupňují vojenská cvičení a přípravy. Budeme situaci pečlivě sledovat," oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Související obsah

Podle kritiků šlo hlavně o ukázku síly a ukrajinský ministr zahraničí Kuleba vyzývá západní spojence, aby zůstali ostražití. Velká část cvičení se konala na poloostrově Krym, který Rusko v roce 2014 anektovalo. Vojáci cvičili také nedaleko hranic s ukrajinským územím, které od stejného roku kontrolují proruští separatisté.

Napětí v oblasti zvýšilo také rozhodnutí Ruska zablokovat část Černého moře pro zahraniční lodě - a to až do letošního listopadu. Plavidla tak na půl roku ztratí přístup k ukrajinským přístavům. Rusko chce území údajně blokovat kvůli vojenským cvičením.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz