Domácí

Babiš tuneluje peníze evropských občanů, zní z opozice. Premiér střet zájmů odmítá

Babiš tuneluje peníze evropských občanů, zní z opozice. Premiér střet zájmů odmítá
Zdroj: Profimedia

Premiér Andrej Babiš (ANO) je podle závěrečné zprávy Evropské komise ve střetu zájmů. On sám to ale odmítá s tím, že se jedná o účelový a zmanipulovaný audit. Na zjištění již reagovali zástupci opozičních stran.

"Potvrdilo se, co jsme říkali roky - Andrej Babiš byl a je ve střetu zájmů. Nelze oddělit premiéra Babiše od Babiše - příjemce miliardových veřejných dotací. Věřím, že tato éra končí a definitivní tečku za ni udělají voliči. Čím kratší dobu bude Andrej Babiš u moci, tím lépe," zveřejnil předseda ODS Petr Fiala.

A přidávají se další. "Už tři roky se snažíme všemi cestami upozornit na to, že premiér Babiš tuneluje peníze evropských občanů. Evropská komise to zveřejněním auditu definitivně potvrdila. Zítra odešleme dopisy českým orgánům, aby konečně vymohly od Agrofertu neoprávněně čerpané peníze," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Premiér ale střet zájmů dlouhodobě odmítá. "Jakýkoliv střet zájmů odmítám. Je to účelový a zmanipulovaným audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů. Lex Babiš, který přijali jen proto, aby mě dostali z politiky, jsem plně vyhověl, a bývalou firmu jsem převedl do svěřenských fondů. Vždy jsem dodržoval a dodržuji všechny právní předpisy," reagoval Babiš na dotaz TN.cz.

"Tak pan premiér by si měl už definitivně sbalit housličky, vzít se s panem předsedou poslaneckého klubu ANO Faltýnkem za ruce a jít odkud přišli. Míra jejich průserů dosáhla neuvěřitelných rozměrů," zveřejnil předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Na premiérovo vyjádření o zmanipulovaném auditu zareagoval i Miroslav Kalousek. "Každý zločinec má právo hájit se i hloupými a absurdními výroky. Sněmovna ale nemá právo takovému člověku ponechat svou důvěru. Je důležité, any civilizovaný svět věděl, že ta osoba je bez důvěry a v demisi," uvedl na svém twitteru bývalý předseda TOP 09.

Související obsah

Závěrečnou zprávu k auditu zveřejnila Evropská komise v pátek večer. Premiér Andrej Babiš podle ní má přímý vliv na svěřenské fondy a tudíž i na společnost Agrofert. Některé dotace jsou proto podle zprávy problematické.

O střetu zájmů premiéra Babiše informovala i druhá auditní zpráva z loňského roku, tu si můžete připomenout zde: 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz