Domácí

Prezident promluví o česko-ruské krizi. Sledujte projev na TV Nova a TN.cz

Prezident Miloš Zeman poprvé okomentoval výrazné zhoršení česko-ruských vztahů, které vyvolalo odhalení, že se na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 měla podílet ruská rozvědka GRU. V projevu mimo jiné řekl, že jde o vážné podezření. A pokud se prokáže, musí za něj Rusko zaplatit. Například tím, že ruský Rosatom se nebude moci ucházet o zakázku na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech.

Miloš Zeman na úvod mimořádného projevu řekl, že si o kauze sháněl maximum informací, aby ji mohl okomentovat "s chladným rozumem a bez hysterie."

Připomněl, že původní vyšetřovací verze byla, že za explozemi stála neodborná manipulace s uskladněnou municí. Pak se podle prezidenta s výjimkou soudního procesu, kdy byli všichni obžalovaní osvobozeni, nic nedělo. "Kauzu Vrbětice po šest let nezmiňovaly ani výroční zprávy BIS," uvedl prezident.

Celý projev Miloše Zemana si můžete pustit zde:

Obvinění o účasti dvou ruských agentů se podle hlavy státu objevilo až asi před třemi týdny. "BIS ve zprávě uvádí, že neexistují důkazy ani svědectví, že by tito dva agenti v areálu ve Vrběticích byli," zmínil Zeman. Podezření je ovšem podle něj vážné a neznamená to, že agenti do areálu opravdu nepronikli.

Vicepremiér Jan Hamáček k tomu ale před týdnem uvedl, že může potvrdit, že se agenti GRU o Vrbětice zajímali a že informace, které od zpravodajských služeb dostali, je opravňují k vystoupení, ve kterém informovali o možné účasti Ruska. Premiér Babiš v rozhovoru pro iDNES pak řekl, že důkazy proti Rusům jsou zcela jasné.

Související obsah

Žádná suverénní země si podle něj nemůže dovolit, aby na jejím území cizí agenti provedli "teroristický atentát." Prezident ale bere vážně obě verze, tedy i tu s neodbornou manipulací. Chce, aby byly na vyšetřování případu nasazeny maximální kapacity.

Pokud se podezření (o účasti ruských agentů) potvrdí, je podle prezidenta nutné, aby Rusko za svůj čin zaplatilo. Například tím, že se společnost Rosatom nebude smět podílet na dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech. Vláda ale již na pondělním jednání rozhodla, že Rosatom vyřadí z tendru. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka se na tom kabinet shodl jednomyslně.

"Doufám, že se dozvíme pravdu. Pokud ale bude podezření vyvráceno, pak z toho vyplývá, že šlo o zpravodajskou hru, která může mít vážné důsledky pro náš vnitřní politický život. Počkejme tedy bez hysterie a spekulací na výsledky vyšetření a potom teprve rozhodněme," uzavřel Miloš Zeman své mimořádné vystoupení k národu.

S odhalením, co podle Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) stálo za výbuchem, při kterém zemřeli dva lidé, přišli minulou sobotu večer premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který byl v tu chvíli pověřený řízením ministerstva zahraničí. Premiér a ministři opakovaně celý týden říkali, že prezident Zeman je se vším obeznámen a že mají jeho plnou podporu.

Česká vláda na zjištění bezpečnostních složek reagovala vyhoštěním 18 pracovníků ruského velvyslanectví. Podle Hamáčka může kabinet u každého doložit, že je agentem GRU (ruská vojenská rozvědka) či SVR (civilní rozvědka). Rusko na to ale reagovalo vyhoštěním 20 Čechů z ambasády v Moskvě. Na té pracuje mnohem méně lidí než na ruské ambasádě v Praze. A tak byla prakticky paralyzována.

Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) proto ve středu předložil ruské straně ultimátum požadující, aby se do čtvrtečního poledne mohli vyhoštění Češi vrátit. Ruský velvyslanec Zmejevskij se od Kulhánka dozvěděl, že pokud Rusové nevyhoví, přistoupí Češi k dalšímu kroku – na ambasádě v Praze bude moci zůstat tolik Rusů, kolik Čechů je v Moskvě.

Související obsah

Rusové nakonec oznámili, že od 31. května na obou ambasádách zůstane 7 diplomatů, 25 dalších administrativně technických pracovníků a 19 místních zaměstnanců.
 

Krátce po projevu premiéra Babiše a ministra Hamáčka česká policie oznámila, že pátrá po dvou ruských agentech. Ti jsou zároveň spojovaní s útokem na dvojitého agenta Sergeje Skripala, který byl otráven v britském Salisbury nervovým plynem Novičok. Rusové jakékoliv zapojení do výbuchu ve Vrběticích odmítají. Cílem měly být zbraně určené pro bulharského obchodníka Emiliana Gebreva. Spekuluje se, že měly skončit na Ukrajině, která v době, kdy sklady vybuchly (konec roku 2014), bojovala s proruskými separatisty.

Připomeňte si kauzu Vrbětice v reportáži Televizních novin:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události