Domácí

Na střet zájmů premiéra by neměli doplácet občané, myslí si většina stran

Na střet zájmů premiéra by neměli doplácet občané České republiky, to si myslí většina politických stran. Například Piráti se hodlají kvůli vymáhání peněz po Agrofertu obrátit na české úřady a komunisté očekávají vysvětlení alespoň od ministerstva financí.

Kdo zaplatí peníze, které Agrofert neoprávněně čerpal? To je otázka, kterou teď řeší strany napříč politickým spektrem.

"My se dnes obracíme na tři ministerstva - financí, zemědělství a ministerstva pro místní rozvoj, aby zahájila v souladu se závěry toho auditu proces, kdy by samozřejmě firmy, které takto nezákonně načerpaly ty finance, je měly vracet," sdělil předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Celý rozhovor s Ivanem Bartošem si poslechněte v reportáži TV Nova:

Radikálnější je koalice SPOLU, která plánovala hlasování o důvěře vládě už před závěry Evropské komise. Po konci Babiše ve Strakově akademii volá například šéf lidovců Marian Jurečka. "Tak pan premiér by si měl už definitivně sbalit housličky, vzít se s panem předsedou poslaneckého klubu ANO Faltýnkem za ruce a jít, odkud přišli," zveřejnil na twitteru.

Komunisté čekají, jak věc vysvětlí ministerstvo financí. "Bojím se, že dojde k tomu, že těch dvacet miliard, jak je nyní vyčíslováno, byť to asi není pevná suma, bude muset Česká republika vrátit a přijde o ty peníze. Což považuji za docela velkou chybu," reagoval místopředseda poslaneckého klubu KSČM Leo Luzar.

Přehled firem ve svěřeneckých fondech koncernu Agrofert:

Související obsah

Téměř jisté je, že zjištění Evropské komise nepovede k pádu vlády. ČSSD ji opustit nehodlá, podle jejího šéfa Jana Hamáčka je ale potřeba, aby Agrofert všechny neprávem načerpané dotace vrátil. "Máme do voleb pár měsíců a teď asi nedává smysl cokoliv měnit. My v první řadě očekáváme, že ty kroky podnikne pan premiér," uvedl místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Ondřej Veselý.

"V tuto chvíli je důležité, a to bych předřadil, skutečně dořešit tu diplomatickou krizi. A případná rezignace premiéra Babiše nebo jeho odstoupení by mohlo tento proces výrazně ovlivnit," myslí si Bartoš.

Opoziční strany očekávají, že se téma střetu zájmů premiéra dostane brzy i na plénum Poslanecké sněmovny.

Poslechněte si, jak se Andrej Babiš hájil v rozhovoru pro TV Nova:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz