Domácí

Těžké chvíle pro vyhoštěné diplomaty. Někteří se neměli ani kam vrátit

Čeští diplomaté zažívají po návratu z Ruska těžké chvíle. Během několika hodin se jim svět obrátil vzhůru nohama. Někteří se totiž v Česku nemají ani kam vrátit. Ministerstvo zahraničí jim proto muselo narychlo najít ubytování.

Většina diplomatů vyhoštěných z Moskvy se vrátila do Česka i se svými rodinami. Chystají se na odpočinek. Jenže někteří nemají kde.

"Neměli tady byty, takže budeme zajišťovat ubytování, poskytneme jim maximální servis, poskytneme jim zázemí," popsal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Asi nikdo z nich si nemyslel, že se z Ruska vrátí tak brzy a narychlo. Ministr zahraničních věcí jim tak chce nabídnout bydlení například na zámku ve Štiříně.

"O naše lidi se postaráme. A o odpovídající práci pro ně nouze není, buď na ministerstvu zahraničních věcí nebo v zahraničí," sdělil ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD). Podle informací televize Nova, ale zatím nikdo z nich na zámku nebydlí.

Na zabalení a vycestování dostali čeští diplomaté od Rusů jen minimum času, stihnout to museli za 24 hodin.

Ruští diplomaté mají na vystěhování čas do konce května, oproti rychle vyhnaným Čechům je to poměrně velký rozdíl.

Související obsah

"Mně připadá ten termín hodně velkorysý a je v kontrastu s tím, jak se chová ruská strana," myslí si předseda ODS Petr Fiala.

České straně vyjádřila podporu v kauze okolo Vrbětic řada zemí, například Litva, Lotyšsko a Estonsko nařídily čtyřem ruským diplomatům, aby opustili jejich země.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

tn.cz / TV Nova

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz