Domácí

Těžké chvíle pro vyhoštěné diplomaty. Někteří se neměli ani kam vrátit

Čeští diplomaté zažívají po návratu z Ruska těžké chvíle. Během několika hodin se jim svět obrátil vzhůru nohama. Někteří se totiž v Česku nemají ani kam vrátit. Ministerstvo zahraničí jim proto muselo narychlo najít ubytování.

Většina diplomatů vyhoštěných z Moskvy se vrátila do Česka i se svými rodinami. Chystají se na odpočinek. Jenže někteří nemají kde.

"Neměli tady byty, takže budeme zajišťovat ubytování, poskytneme jim maximální servis, poskytneme jim zázemí," popsal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Asi nikdo z nich si nemyslel, že se z Ruska vrátí tak brzy a narychlo. Ministr zahraničních věcí jim tak chce nabídnout bydlení například na zámku ve Štiříně.

"O naše lidi se postaráme. A o odpovídající práci pro ně nouze není, buď na ministerstvu zahraničních věcí nebo v zahraničí," sdělil ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD). Podle informací televize Nova, ale zatím nikdo z nich na zámku nebydlí.

Na zabalení a vycestování dostali čeští diplomaté od Rusů jen minimum času, stihnout to museli za 24 hodin.

Ruští diplomaté mají na vystěhování čas do konce května, oproti rychle vyhnaným Čechům je to poměrně velký rozdíl.

Související obsah

"Mně připadá ten termín hodně velkorysý a je v kontrastu s tím, jak se chová ruská strana," myslí si předseda ODS Petr Fiala.

České straně vyjádřila podporu v kauze okolo Vrbětic řada zemí, například Litva, Lotyšsko a Estonsko nařídily čtyřem ruským diplomatům, aby opustili jejich země.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz