Domácí

Hamáček: Zemanův projev nám moc nepomohl. Radost z něj měla hlavně Moskva

Prezident Miloš Zemana v nedělním mimořádném projevu řekl, že jednou z vyšetřovacích verzí je i to, že za výbuchem v muničním skladu ve Vrběticích nestáli ruští tajní agenti, ale neodborná manipulace s výbušninami. S tímto tvrzením ale nesouhlasí ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Krátce po skončení Zemanova projevu Hamáček na sociálních sítích reagoval slovy, že prezidenta vláda informovala a že s následným vyhoštěním 18 ruských agentů z velvyslanectví v Praze souhlasil.

V rozhovoru pro Televizní noviny pak večer upřesnil, že vládní politici měli od bezpečnostních složek dostatek věrohodných informací o zapojení ruských agentů do výbuchu vojenské munice v roce 2014. Jinak by prý k tak tvrdé akci v Moskvě nepřistoupili. O konkrétních důkazech prý ale mluvit nesmí. Hamáček dále zdůraznil, že vláda plně důvěřuje Nejvyššímu státnímu zastupitelství, policejním složkám i bezpečnostním službám.

Související obsah

Z toho, že prezident zmiňoval i verzi neodborné manipulace s municí, měli podle ministra vnitra největší radost v Moskvě. "Byl to projev, ve kterém si každý našel to své. Bohužel včetně Ruské federace," řekl Hamáček v Televizních novinách.

Zbytečná podle Hamáčka byla i prezidentova snaha vysvětlit celou kauzu během osmiminutovém projevu. "Popravdě řečeno, největší radost z toho měli v Moskvě. Přidal k tomu druhou verzi, nevím, proč to pan prezident řekl, České republice to moc nepomohlo," uvedl vicepremiér.
 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz