Naše Česko

Přelomový rozsudek! V Česku byl poprvé odsouzen travič dravců

Přelomový rozsudek! V Česku byl poprvé odsouzen travič dravců
Zdroj: TN.cz

Historicky přelomový rozsudek padl ve čtvrtek u okresního soudu ve Strakonicích. Úplně poprvé byl totiž v Česku někdo odsouzen za trávení divoce žijících ptáků! Muž může za mřížemi strávit 2,5 roku.

Dva orly mořské a dva krkavce měl muž otrávit v březnu 2019 u Mečichova na Strakonicku. Orli byli otrávení jedem karbofuran a krkavci endrinem. O dva měsíce později byla provedena domovní prohlídka u podezřelého muže a byly u něj nalezeny právě látky, kterými byli ptáci otráveni.

Ve čtvrtek obžalovaného muže okresní soud ve Strakonicích shledal vinným. Podle soudu muž neoprávněně nakládal s volně žijícími zvířaty, přechovával drogy a týral zvířata. Soud jej odsoudil k podmínce 3,5 roku, pokud ji muž poruší, odsedí si za mřížemi 2,5 roku. Rozsudek není zatím pravomocný.

Související obsah

V Česku se totiž vůbec poprvé travič divoce žijících ptáků dočkal trestu. Česká společnost ornitologická (ČSO) má ptačí kriminalitu v hledáčku už od roku 2000. V roce 2017 zintenzivnila hledání otrávených návnad a jejich zvířecích obětí zřízením specializované psí jednotky psovodky Kláry Hlubocké, která navštěvuje důležitá místa výskytu dravců, případně místa dřívějšího trávení.

"Ptačí kriminalitou se zabývám přes 20 let a teď jsem se konečně dočkal prvního odsouzeného traviče. Je to nesmírně důležitý signál pro ty, kdo neberou ochranu přírody vážně. Společnost má zájem ji chránit a má zájem si ochranu vynutit v případě potřeby i formou soudního rozhodnutí, " říká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Související obsah

Jen za rok 2020 ČSO zaznamenala 51 nelegálně zabitých ptáků, většinou šlo o otravy. Od roku 2017, kdy existuje terénní psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii 95 případů, jejichž obětmi se stalo více než 250 ptáků. Letos je to už 21 případů s 56 ptačími oběťmi.

Traviči a pytláci k trávení zvířat nejčastěji používají nástrahu s nervovým jedem karbofuranem. Po jeho požití zvíře umírá bolestivě v křečích, nemůže dýchat, roztahuje křídla a svírá pařáty. Jed je nebezpečný a smrtelný i pro člověka. Vstřebává se kůží či vdechnutím.

Související obsah

Samotné držení tohoto jedu je trestným činem a v celé Evropské unii je jeho držení zakázané už od roku 2008 pro jeho přílišnou jedovatost. Dříve se užíval jako pesticid v zemědělství. Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky jakéhokoliv živočicha.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch má koronavirus

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má koronavirus. "Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu pracovat z domova," napsal na twitteru.

Píše se na Deník.cz