Naše Česko

V Česku se mění jména ptáků! Ze strnada se vyklubala ostružka

V ptačím světě právě probíhá velká revoluce v názvech. V Akademii věd revidují a přejmenovávají české názvy 11 500 druhů ptáků z celého světa. Jen v Evropě se změní česká jména u zhruba každého desátého druhu. A mění se i názvy ptáků vyskytujících se v Česku.

Tak například u strnada severního si ornitologové byli desítky let jistí jeho názvem. Díky pokroku v molekulární biologii už ale vědí, že patří dokonce do úplně jiné čeledi. "Tam se mění jméno, protože na základě nejnovějších vědeckých poznatků to není strnad, ale je to druh, který patří do samostatné čeledi ostružkovití,“ vysvětluje Miroslav Čapek z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR.

Takže na strnada severního rychle zapomeňte a seznamte se s ostružkou severní. "Největší překvapení bylo přeřazení toho strnada do úplně jiného rodu, to jsem nevěděl. Já jsem zvyklý na původní názvy, ale ta změna je logická, tak proč ne," podotýká ornitolog Martin Pudil.

Související obsah

"Celkem budeme revidovat přes 11 tisíc ptačích druhů celosvětově. Dosud jsme jich zrevidovali 1372," doplňuje Čapek. Mění se 12 procent ptačích jmen. Vědcům vadí, že pro některé ptáky, jako je třeba holub zelenokřídlý, se používá i přes deset různých názvů.

Další jsou pojmenovaní na základě mylných překladů. Typickým příkladem je chaluha pomořanská. "Ta nemá nic společného s Pomořanskem. Vzniklo to mylným překladem vědeckého jména a je to druh, který se vyskytuje na moři," popisuje Čapek. A tak se z chaluhy pomořanské rázem stala chaluha pomořská.

Související obsah

Ze zhruba 400 druhů ptáků žijících v Česku měli vědci pochybnosti u 32 z nich. Některá z pojmenování potvrdili a sedm ptáků přejmenovali. Vědci odhadují, že úprava českého názvosloví ptáků potrvá minimálně rok.

Která ptačí jména už se stihla změnit?

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz