Domácí

Česko nebude Bruselu vracet peníze kvůli Agrofertu. Vůbec je nedostalo

Česko nemusí vracet Bruselu žádné peníze kvůli auditu dotací pro Agrofert. V pondělí to řekl mluvčí Evropské komise Balázs Ujvari s tím, že Praha o jejich proplacení ani nezažádala. Podle závěrečné zprávy auditu je český premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu zájmů a holding nadále ovládá přes svěřenské fondy. Ten to dlouhodobě odmítá.

Česko v souvislosti se závěrečnou zprávou auditu dotací pro Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO) nebude vracet žádné peníze. Jak vyšlo v pondělí najevo, vůbec je totiž nedostalo. 

Podle mluvčího Evropské komise Balázse Ujvariho o jejich proplacení česká strana ani nezažádala. "České úřady nedeklarovaly žádné výdaje pro jakoukoliv z operací, jimiž se zpráva zabývala. Žádná finanční oprava proto není zapotřebí," prohlásil.

Definitivní závěr auditu zveřejnila Komise v pátek, Babiš je podle něj ve střetu zájmů. Rozsáhlý dokument ho označuje za vlastníka Agrofertu a dvou svěřenských fondů, "které plně ovládá a proto má přímý ekonomický zájem na úspěchu Agrofertu" (více zde). Holding tak nemá od roku 2017, kdy začal platit český zákon o střetu zájmů, takzvaný "lex Babiš", na evropské dotace nárok.

Související obsah

Agrofert od přijetí zákona žádal o stovky dotací. Podle portálu neovlivni.cz peníze na ně šly z českého státního rozpočtu. Do Bruselu se tak vrátit ani nemohou.

Úplná stopka dotací

Poslanecký klub Evropské lidové strany navrhuje neproplácet Česku peníze z nového unijního rozpočtu, pokud nebude dodržovat principy právního státu. Komise v auditu uvedla pro Prahu několik doporučení, úřady si s nimi prý hlavu zatím nelámou. Podle Ujvariho se to bude řešit.

Proti verdiktu se ohradila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), jejíž resort má rozdělování dotací na starosti. Prý o tom bude může rozhodnout jedině soud. Český zákon si podle ní Evropská komise nevykládá správně.

Babiš střet zájmů odmítá dlouhodobě. "Je to účelový a zmanipulovaným audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů. Lex Babiš, který přijali jen proto, aby mě dostali z politiky, jsem plně vyhověl, a bývalou firmu jsem převedl do svěřenských fondů," vzkázal předseda vlády.

Podívejte se na vyjádření Babiše ke zprávě o střetu zájmů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz