Zahraničí

Epidemie koronaviru v Indii sílí! Kolabují nemocnice, chybí kyslík i lůžka

Situace kvůli velmi rychlému šíření v Indii se dál komplikuje. Zdravotníci denně odhalí statisíce nakažených a počty infikovaných už šest dní po sobě lámou rekordy. Nemocnicím chybí lůžka, kyslík i léky a nové pacienty tak musejí odmítat. Pomoc Indii už přislíbil i prezident Spojených států Joe Biden.

Pomoc Indii, která aktuálně čelí největšímu nárůstu případů onemocnění covidem-19, nabízejí Spojené státy. Prezident Joe Biden chce zemi dodat kyslík, potřebné léky, a také přebytečné zásoby vakcíny AstraZeneca.

V Indii se totiž nedávno objevila kritika na adresu Washingtonu, že má nadbytek vakcín, o které se nechce podělit. Na okamžité pomoci se v pondělí po telefonu dohodli prezident USA a indický premiér Naréndra Módí.

Spojené státy mají přibližně 30 milionů dávek vakcíny od společnosti AstraZeneca. Premiér Módí podle prohlášení svého úřadu "vyjádřil upřímný dík za nabídnutou pomoc".

Související obsah

V Indii denně odhalí přes 300 tisíc nových případů nákazy koronavirem. Nemocnice už nedokážou přijímat pacienty, chybí jim lůžka i kyslík. 

"Obvykle dříve pro nemocnice jako ta naše nebyl problém získat dostatek kyslíku. V posledních dnech to ale problém je," popsal televizi BBC ředitel nemocnice v západoindické Púně Siddheswar Shinde.

Také situaci mezi lidmi je velmi napjatá. "Nálada tady samozřejmě není dobrá. Nemocnice nemají kyslík ani volná lůžka. Jenže denně se tu nakazí každý třetí člověk. Je to děsivé. Lidé mají strach. Potřebujeme pomoc, prosím zachraňte lidi," popsal TN.cz ze severoindického Déhrádúnu Kunal Gupta.

Tento týden se také uskuteční celkem devět dodávek zdravotnického materiálu a přístrojů z Velké Británie. Pomoc přislíbila i Francie.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz