Domácí

Nejvyšší správní soud zamítl návrh na zrušení testování ve firmách

Nejvyšší správní soud (NSS) se v úterý zabýval stížností na povinné testování zaměstnanců na covid-19 ve firmách. Návrh zrušil. Podle kritiků ministerstvo zdravotnictví nemá právo takovou povinnost nařídit. Soudy tento návrh řešily už potřetí.

Návrh soudu na zrušení povinného testování podaly odbory, někteří zaměstnanci a společnost podnikající v pohostinství. Nelíbí se jim, že povinné antigenní testování ve firmách je nepřesné a neplní svůj účel. NSS v úterý ale návrh zrušil.

"Ministerstvo zdravotnictví má pravomoc k nařízení testování zaměstnanců, povinnost zaměstnanců podrobit se testování představuje výjimku z obecného zákonného požadavku souhlasu s provedením zdravotního úkonu, a že žádná z možných metod testování není takovým zásahem, že by to mohlo být důvodem ke zrušení testování zaměstnanců. Soud opětovně neshledal ani nedostatek přiměřenosti opatření," uvedl NSS.

Zde si přečtěte celou zprávu NSS k zamítnutým návrhům:

NSS zamítl dva návrhy na zrušení mimořádného opatření o testování zaměstnanců

Typ souboru:pdf

Odborům, zaměstnancům a společnostem vadí také způsob, jakým byla povinnost nařízena. Podle kritiků na to nemá ministerstvo zdravotnictví pravomoc. Ani soudy nemají jednoznačné stanovisko. Poprvé žádost o zrušení testů soudci zamítli.

Související obsah


Jiný senát Nejvyššího správního soudu ale později rozhodl, že opatření bylo nezákonné a ministerstvo prý nezvážilo zásah do práv lidí, ani nezdůvodnilo efektivitu opatření. V úterý tak soud rozhodl už potřetí.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz