Domácí

Senát schválil omezení dětských exekucí, prodloužil také izolačku

Senát se bude v tomto týdnu zabývat novým volebním zákonem. Návrh počítá s mírnou výhodou pro úspěšnější politické subjekty. Dolní komora zároveň bude oproti minulosti přístupnější i koalicím. Senát už ve středu schválil také prodloužení příspěku k nemocenské a omezení vymáhání dluhů u dětí.

Senát ve středu schválil prodloužení příspěvků k nemocenské až do konce června. Lidé v izolaci nebo karanténě tak budou dostávat až 370 korun navíc. Nárok na ošetřovné budou mít navíc nově i blízcí příbuzní, kteří nežijí s dítětem v jedné domácnosti. Příspěvky tak bude moc pobírat třeba babička nebo teta.

Horní komora parlamentu schválila také omezení vymáhání dluhů dětí. Radnice i dopravní podniky mohou odpustit staré dluhy bez obavy porušení povinnosti při správě majetku.

Senátoři by se měli sejít ještě ve čtvrtek, aby společně projednali návrh o novém volebním zákoně. Novelu už na začátku dubna schválila Poslanecká sněmovna.

 

Související obsah

Ústavní soud chtěl odstranit zvýhodnění velkých stran způsobené různě velkými volebními kraji a použitím tzv. D'Hondtovy metody. Návrh ale přesto počítá s mírnou výhodou pro úspěšnější politické subjekty.


Dvoučlenné koalice budou potřebovat pro vstup do Sněmovny minimálně osm procent hlasů. Vícečlenné koalice 11 procent. Nepředpokládá se, že by Senát ve středu nový volební zákon neschválil, možný je ale pozměňovací návrh ze strany klubu STAN.

Sněmovna odhlasovala nový volební zákon, zvýhodní úspěšnější strany. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz