Zahraničí

V Indii musí pálit těla na hranicích. Pomocnou ruku nabídlo i Česko

Počet obětí koronaviru v Indii překonal hranici 200 tisíc. V zemi tak stále bojují s masivním nárůstem případů. Chybí nemocniční lůžka, personál i zdravotnické pomůcky. Pomocnou ruku už Indii nabídla spousta zemí včetně Česka.

Největší nárůst případů koronaviru od začátku pandemie, tak popisují světová média momentální situaci v Indii. Země se potýká s extrémním náporem nakažených a také mrtvých už řadu dní.

Přeplněná krematoria kolabují a těla musejí hromadně spalovat na hranicích na okolních parkovištích. Většinu mrtvých má na svědomí nedostatek zdravotní péče. "Osmdesát procent obětí zemřelo kvůli zanedbání péče. Mohli je zachránit. Byli v nemocnici, ale nedostali potřebnou pomoc, protože nemáme dostatek kyslíku a léků,“ uvedl příbuzný oběti Nishant Wadhwan.

Související obsah


Do země včera dorazila pomoc z Velké Británie v podobě ventilátorů a mobilních zařízení na výrobu kyslíku. Pomocnou ruku nabídl i Červený kříž nebo Světová zdravotnická organizace. Přidala se i řada dalších zemí včetně Německa, Austrálie nebo Spojených států. Pomocnou ruku nabídla také Česká republika.

"Z nabízené pomoci projevila Indie zájem o kyslíkové lahve, řešíme to v koordinaci v EU a zítra na vládě schválíme dar 500 kyslíkových lahví. Začátkem příštího týdne by měly být spolu s rakouským darem dopraveny do Indie,“ napsal ve středu na Twitter premiér Andrej Babiš (ANO).

"Ihned do Indie pošleme řadu nezbytných zdravotnických pomůcek, včetně léku remdesivir. Dále také diskutujeme o zaslání vakcín. Myslím, že budeme v situaci, kdy si to budeme moci dovolit," nechal se slyšet americký prezident Joe Biden.

Související obsah

Ve Spojených státech dochází k mírnému rozvolňování protikoronavirových opatření. Lidé, kteří jsou plně očkovaní, nemusí už venku nosit roušky.

K podobnému rozvolňování dochází i v německém Bavorsku, kde od středy plně očkovaní lidé nemusejí podstupovat testy na koronavirus. Debatuje se také o tom, že by nemuseli do karantény. To by bylo výhodou i pro české pendlery.

Jelínková, JH tn.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz