Koronavirus

Pfizer a Moderna rozjely testy vakcín proti covidu i na půlročních dětech

Pfizer a Moderna rozjely testy vakcín proti covidu i na půlročních dětech
Zdroj: Getty Images

Společnosti Pfizer a Moderna začaly ve Spojených státech s testováním vakcín na dětech ve věku od šesti měsíců. Své malé syny přihlásila i lékařka, která se na výzkumu podílí.

Sedmiměsíčního Sorena a jeho tříletý bratra Andela přihlásila jejich matka do testů vakcíny proti koronaviru od Pfizeru ve Spojených státech. "Sorena asi den bolela ruka a také byl na jeden den méně energický," popsala jeho matka a lékařka Zinaida Goodová, která pracuje na výzkumu vakcín, pro portál ABC News.


"Tato vakcína byla testována na teenagerech i dospělých a prokázala se jako bezpečná, takže nemám problém se zapojit," dodala Goodová. Kromě Pfizeru rozjela testování svých vakcín ve Spojených státech na dětech ve věku od šesti měsíců také společnost Moderna.

Související obsah


Studie od Pfizeru se zúčastní 5000 dětí, dostanou dvě dávky v rozestupu 21 dní. Výsledky by mohly být známé letos v zimě. Moderna má rozestup mezi vakcínami 28 dní. V první fázi se vědci pokouší zjistit, kolik vakcíny děti snesou a kolik jí potřebují, aby byly dostatečně chráněné.


Po zjištění vhodné velikosti dávky testy postoupí do druhé fáze, kdy část dětí dostane vakcínu a druhá část placebo.

"Děti ve věku do 18 let tvoří asi 20 procent populace ve Spojených státech, celkem jich je 85 milionů. Jejich proočkování je zásadní pro snížení přenosu viru," prohlásila lékařka Yvonne Maldonadová, které je profesorkou pediatrie, epidemiologie a veřejného zdraví na Stanfordské univerzitě.


Lékařka Angelica Lacourová, jejíž tříletá dcera Eloise se také účastní testování, popsala možné vedlejší účinky vakcíny, před nimiž byla varována. "Řekli mi, že jsou velmi vzácné, ale mohou se objevit anafylaktické šoky. Ovšem není to nic, čeho bych se obávala. Máme také výhodu, že bydlíme přes ulici od nemocnice," uvedla Lacourová. Rodiny Lacourové i Goodové si podle ABC News uvědomují veškerá rizika testování, získaná ochrana před koronavirem ale vše převažuje.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V prvním pololetí roku 2021 nejvíce zabíjel v Česku covid-19

V prvním pololetí roku 2021 zemřelo podle předběžných dat 76,7 tisíce obyvatel Česka. U 17,2 tisíce z nich bylo jako základní příčina smrti určeno onemocnění covid-19. Ve srovnání s druhým pololetím roku 2020 vzrostl počet zemřelých s touto příčinou o 6,9 tisíce, informuje Český statistický úřad (ČSÚ).

Píše se na Deník.cz