Domácí

Diabetici se kvůli covidu bojí k lékaři. Následky mohou být vážné

Diabetici se kvůli covidu bojí k lékaři. Následky mohou být vážné
Zdroj: Profimedia

Strach z nákazy koronavirem způsobil, že během pandemie navštívilo diabetology až o 30 % méně pacientů, než je obvyklé. Pouze osobní prohlídka ale může včas odhalit zhoršení nemoci, její odkládání je proto podle odborníků větším rizikem než covid. Lékaři se tak obávají pozdějších vážných následků. Už nyní se ukazuje, že mnoho diabetiků během pandemie přibralo osm a více kilogramů.

Osobní kontroly jsou u lidí trpících cukrovkou podle odborníků důležité, strach z nákazy koronavirem ale mnohé z nich od prohlídek odradil. "Jednoznačně pozorujeme, že na kontroly chodí mnohem méně pacientů, odhadem o 20 až 30 %. Většinou se jedná o starší pacienty s cukrovkou 2. typu, kteří se obecně bojí chodit kamkoli, tím spíš do nemocnic," říká přednosta Centra diabetologie v IKEMu Martin Haluzík.

Ordinace jsou přitom podle něj bezpečné a lidé se nemají čeho bát. Následky zanedbání nemoci mohou být vážné. "Telefonické konzultace nám pomohly zvládnout první vlnu pandemie, ale bez fyzického setkání například neodhalím oděrky na nohách, které mohou vést k "diabetické noze", nebo nemohu pacientovi natočit EKG a zachytit počínající infarkt. Obávám se, že jakmile dojde k uvolnění restrikcí, přijde vlna pacientů s těmito komplikacemi," varuje Haluzík.

"Myšlenkově úplně vypouští možné důsledky cukrovky i dalších chronických nemocí, vše proto, aby se nenakazili covidem-19. Z našich dat vyplývá, že přibírají hodně na hmotnosti a jejich hodnoty krevního cukru se horší. Pacienti omezili pohyb a zhoršila se jejich životospráva, hůř jsou na tom také psychicky, protože se bojí a jsou ve stresu," dodává.

Související obsah

Omezení pohybu a zhoršení životosprávy u mnohých z nich vedlo k růstu váhy. Většina měla už předtím nadváhu, někteří ale přibrali osm i více kilogramů, což je podle Haluzíka značný nárůst. Tloustnutí je přitom pro diabetiky 2. stupně spojeno s rizikem infarktu, mozkové příhody a dalších kardiovaskulárních onemocnění.

Zázraky moderní léčby

Udržet cukrovku pod kontrolou pacientům pomáhá nasazení moderní léčby, ani to se však neobejde bez předchozí osobní návštěvy u lékaře. Diabetologové nasazují tzv. glifloziny, které pacientům snižují hladinu cukru v krvi tím, že způsobují vylučování přebytečného cukru v moči. Napoprvé je ale lékař nemůže předepsat "online".

Po nasazení těchto léků pacienti často zhubnou, glifloziny také brání u diabetiků vzniku srdečního selhání. Moderní léčba se osvědčila i paní Haně, která si většinu svého života s cukrovkou hlavu nelámala. První příznaky pocítila až s těhotenstvím, které znamenalo také počátek jejího boje s nadváhou. Ten nakonec vedl až ke dvěma operacím žaludku. Až po léčbě glifloziny se jí podařilo dostat dolů desítky kilogramů a cukrovku pod kontrolu.

Související obsah

"Měla jsem vysoké hladiny cukru a po čase už mi začaly odcházet ledviny. Také jsem měla vysoký tlak, a hlavně se mi nedařilo zhubnout," svěřila se. Glifloziny ji lékaři nasadili po operacích. "Celkově jsem zhubla jsem asi 30 kilogramů a musím říci, že se cítím mnohem lépe. Léčba mi stabilizovala hladinu glykémie a pomáhá mi udržet si váhu na stejné úrovni," říká paní Hana.

Díky tomu našla motivaci k tomu, aby se udržovala v lepší tělesné kondici. V posledních měsících to pro ni ale není vůbec snadné. Na přelomu roku prodělala onemocnění covid-19 a dodnes pociťuje jeho následky. I tak si ale ráda dopřává procházky, zejména se svým psem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Izrael jako první země na světě uzavře kvůli omikronu své hranice

Izrael hodlá jako první země světa zakázat úderem nedělní půlnoci vstup všem cizincům kvůli nové mutaci koronaviru omikron. Izraelci vracející se domů budou muset do karantény, včetně těch očkovaných. Vláda vychází z předpokladu, že omikron se už rozšířil do většiny zemí. Nařízení má platit dva týdny, během nichž budou odborníci zjišťovat, jak účinné jsou proti potenciálně nebezpečnější mutaci covidové vakcíny.

Píše se na Deník.cz