Koronavirus

Množí se důkazy, že Covid-19 dokáže u pacientů spustit cukrovku!

Množí se důkazy, že Covid-19 dokáže u pacientů spustit cukrovku!
Zdroj: Profimedia

V podstatě od chvíle, kdy vypukla pandemie koronaviru, odborníci varují, že u diabetiků může mít nemoc těžší průběh. Nyní se ovšem objevují i důkazy, že virus dokáže u lidí cukrovku spustit!

O znepokojivém zjištění informoval nedávno prestižní vědecký časopis Nature. Nové důkazy ukazují na to, že virus poškozuje buňky, které v našich tělech vyrábějí inzulín.

I když neměl žádné příznaky, dozvěděl se v půlce dubna osmnáctiletý Finn Gnadt z německého Kielu, že se nakazil koronavirem. Jeho rodiče onemocněli po plavbě v Rakousku, takže se celá rodina podrobila testům na přítomnost protilátek.

"Gnadt si myslel, že nákazu přestál bez úhony, ale o několik dní později začal pociťovat vyčerpání a nadměrnou žízeň. Na začátku května mu lékaři diagnostikovali cukrovku prvního typu," píše Nature.

Mladíkův praktický lékař z kielské fakultní nemocnice se domnívá, že náhlý nástup diabetu byl spuštěný právě prodělanou virovou infekcí.

Související obsah

U většiny lidí s prvním typem diabetu začne imunitní systém náhle ničit ve slinivce buňky, které vyrábějí hormon inzulín. Gnadtův lékař si myslí, že u mladíka je za cukrovkou koronavirus, protože v krvi neměl imunitní buňky, které na slinivku běžně útočí.

Odborníci už dlouho mluví o tom, že u diabetiků může být průběh Covid-19 těžší a že je vyšší riziko, že nákaze podlehnou. Výzkumník Paul Zimmet z Monash University v australském Melbourne říká, že kombinace cukrovky a koronaviru je jako dynamit.

A nyní se připojil k rostoucí skupině vědců, kteří si myslí, že cukrovka je u této nemoci nejen komplikací, ale že koronavirus může u části pacientů tuto nemoc nastartovat.

"Diabetes jako takový je pandemií, stejně jako Covid-19. A je možné, že se tyhle dvě pandemie srážejí," říká Zimmet. Svůj názor on i jiní vědci podkládají nejen případy podobnými tomu Gnadtovu.

Jako důkaz berou i desítky pacientů s Covid-19, kteří do nemocnic přijíždějí s extrémně vysokými hladinami krevního cukru a ketonů, což jsou látky, které si tělo vyrábí z tukových zásob v játrech jako zdroj energie.

Související obsah

Když totiž náš organismus nedokáže vyprodukovat dostatek inzulínu, kterým by rozložil na energii cukr, použije jako alternativní palivo pro svůj "provoz" právě ketony.

Výzkumníci ovšem mluví i o jiných důkazech. S výskytem cukrovky byl totiž v minulosti spojený i například i virus SARS. A řada orgánů, které se starají o regulaci hladiny cukru v krvi, je bohatá na protein ACE2, který je pro koronavirus branou k infikování buněk.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz