Koronavirus

Lidi po očkování trápí vedlejší účinky. Podívejte se, kdo je má nejčastěji

Lidi po očkování trápí vedlejší účinky. Podívejte se, kdo je má nejčastěji
Zdroj: Getty Images

Očkování proti koronaviru je v plném proudu. Lidé se však často potýkají s vedlejšími účinky vakcinace. Tím nejběžnějším je bolest ramene nebo citlivost v místě vpichu. Každý čtvrtý člověk si navíc stěžuje také na další problémy.

S vedlejšími účinky po očkování se potýká řada lidí. Jde například o bolest hlavy, nevolnost, horečku a podobně. Podle odborníků však všechny tyto problémy trvají maximálně den. Vyplývá to ze studie britských vědců, kteří se podíleli na vývoji aplikace ZOE Covid Symptom study. "Zaznamenali navíc méně reakcí, než pozorovali experti při klinických studiích,“ píše BBC.


Výzkumníci se zaměřili na příznaky, které nahlásilo přes 627 tisíc lidí. Ti používali aplikaci osm dní po vakcinaci. Asi 70 % pacientů, kteří dostali vakcíny společností Pfizer/BioNTech, si stěžovalo na bolest, zarudnutí a otok v místě vpichu. Podobné příznaky mělo přibližně 60 % lidí naočkovaných látkou AstraZenecy.

Související obsah


Výsledky studie navíc dokládají, že nežádoucí účinky po očkování se objevily nejčastěji u žen, lidí mladších 55 let a také u těch, kteří covid-19 prodělali.


Podle vedoucího studie Tima Spectora jsou výsledky velmi optimistické. Díky těmto zjištěním je totiž jasné, že vedlejší účinky očkovacích látek proti koronaviru jsou většinou mírné a krátkodobé. Kromě těch nejčastějších však existují i další symptomy po očkování mimo jiné v závislosti na věku a pohlaví.

Očkování u praktiků pořád vázne. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz