Domácí

Sputnik v nedohlednu: Lékový úřad má o vakcíně stále málo informací

Klinické testování ruské vakcíny Sputnik v Česku jen tak nezačne. Materiály k látce jsou totiž podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv neúplné. Ústav je nyní s připomínkami poslal na Úřad vlády.

Dodávka ruské vakcíny Sputnik V do Česka a jeho následné klinické testování. Takové byly ještě nedávno plány ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). Jenže to dosud ani nezačalo. Aby SÚKL látku mohl začít posuzovat, potřebuje nejdříve obdržet žádost o provedení klinické studie.

"S vakcínou Sputnik V nebyl z pohledu SÚKL zahájen žádný oficiální proces," sdělila TN.cz mluvčí lékového úřadu Klára Brunclíková.

Schválení používání vakcíny musí také předcházet důkladná studie veškerých materiálů o vakcíně. Tu už odborníci ústavu prostudovali. Jenže podobné dokumenty mívají i tisíce stran, ten ke Sputniku podle ústavu ale jen několik desítek.

Materiálů pro schválení látky tak prý není dostatek. "K dispozici máme jen omezené množství informací, ze kterých není možné učinit žádné závěry", potvrdila TN.cz Brunclíková. Připomínky poslal ústav na Úřad vlády.

Související obsah

Používání Sputniku V neschválil do této chvíle slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv (ŠUKL). Slovensko přitom už téměř dva měsíce skladuje 200 tisíc dávek této vakcíny. Při jejich kontrole v nich teď navíc ústav objevil cizorodé buňky. Vakcína by tak mohla být nebezpečná, informoval portál sme.sk.

Spory kolem ruské vakcíny hýbou Slovenskem od března a po vládní krizi vedly k demisi premiéra Igora Matoviče. 
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz