Domácí

Neplatný certifikát, hlásila čtečka. Očkovaný muž nepochybil, i tak ho dovnitř nepustili

Neplatný certifikát, hlásila čtečka. Očkovaný muž nepochybil, i tak ho dovnitř nepustili
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Ačkoli je podle ministerstva zdravotnictví v Česku možné prokazovat se vakcínou Sputnik, kterou se nechá člověk naočkovat v státu Evropské unie, čtečka takový průkaz nevezme. Problém kvůli tomu měl Slovák v Aqualandu Moravia, kam jej nechtěli pustit. Podle ministerstva jde o pozůstatek po Babišově vládě.

"V případě, že je dokončené očkování předloženo ve formě digitálního certifikátu EU COVID, který byl vydán členskou zemí EU, je toto očkování uznáno i v případě, že byla osoba očkována očkovací látkou bez registrace," píše na svém webu ministerstvo zdravotnictví. Čtečka, kterou se certifikáty ověřují, ovšem Sputnik jako platnou vakcínu neuznává.

Do problému se kvůli tomu dostal Slovák, který se s touto vakcínou chtěl dostat do Aqualandu Moravia. Ačkoli je jeho certifikát platný, čtečka jej nevzala a do aquaparku se nedostal. Následně vznikl konflikt, po kterém se obě strany obviňují z agresivity.

"Zmíněný návštěvník neměl platný EU digitální průkaz, což nám ukázala digitální čtečka od ministerstva zdravotnictví," uvedl ředitel Aqualandu Moravia Petr Pavlacký. Zákazník se však brání s tím, že platnost jeho certifikátu mu potvrdil i český Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Člověk očkovaný Sputnikem tedy v tomto případě nepochybil. Stejně tak ale zákazníka nemohl Aqualand Moravia bez prokázání bezinfekčnosti čtečkou dovnitř vpustit.

Související obsah

"Je to ojedinělý případ," řekl k tomuto incidentu mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. "Babišova vláda schválila pro Slováky platnost certifikátu se Sputnikem, následně to ale nebylo nahráno do čtečky," vysvětlil.

Následující incident nyní vyšetřuje policie. Slovák očkovaný Sputnikem totiž tvrdí, že mu ochranná služba vyhrožovala teleskopickým obuškem. Podle ředitele aquaparku byl ale muž agresivní.

"Incident v současné době evidujeme jako přestupek proti občanskému soužití," sdělil policejní mluvčí David Chaloupka. Slovenský muž se dožaduje omluvy. Chce také, aby aquapark poskytl videozáznam incidentu. 

"Záznamy máme samozřejmě k dispozici a předali jsme je ještě ten den policii, aby celou situaci mohla vyhodnotit. Vyhodnocení necháváme plně na nich a nebudeme nyní sdělovat další podrobnosti k probíhajícímu vyšetřování," uvedl Pavlacký.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz