Koronavirus

Odborníci bijí na poplach. Proč je krize v Indii hrozbou pro celý svět?

Odborníci bijí na poplach. Proč je krize v Indii hrozbou pro celý svět?
Zdroj: Profimedia

Díky vakcinačním programům se část světa pomalu zotavuje z pandemie koronaviru. V jiné části světa se ale epidemická situace naopak zhoršuje. Ukázkovým příkladem je Indie, kde se epidemie naprosto vymkla kontrole. Tamní krizi zbytek světa přehlížet podle odborníků nemůže, představuje totiž nebezpečí pro všechny, nejen pro Indy. Obavy panují zejména z hrozby vzniku dalších variant koronaviru, proti kterým by vakcíny nemusely být účinné.

Situace v Indii je alarmující. Kapacity nemocnic jsou na mnoha místech zcela vyčerpané, lidé se nemohou domoci lůžek ani kyslíku. Počet nových případů v zemi roste po statisících, což způsobuje krizi s globálním dopadem. Podle odborníků je to krize všech, nejen Indů. Pandemie nám snad více než kdy dřív ukázala, jak moc je svět propojený.

"Virus nerespektuje hranice států, národnost ani věk, pohlaví ani náboženství," cituje BBC vědce ze Světové zdravotnické organizace (WHO) Soumyau Swaminathana. Pokud je v jedné zemi vysoká míra infekce, pak je vysoce pravděpodobné, že se nákaza rozšíří do dalších zemí.

I přes cestovní omezení, testování a karanténu se nákaza stále může šířit dál. Je tu však další problém. Čím více se virus šíří, tím větší je šance, že bude mutovat a vytvářet varianty, které nakonec mohou podkopat veškerou dosavadní snahu o očkování obyvatel. Pokud by se objevila varianta, proti které současné vakcíny nebudou účinné, pak i země, které už epidemii díky očkování zvládly, se mohou vrátit opět na začátek.

Související obsah

 

"Pokud Indii nepomůžeme, bojím se masivního nárůstu případů po celém světě," řekl pro CNN děkan z Brownovy univerzity Ashish Jha. V současné době se už světem šíří indická varianta B.1.617., o které se někdy hovoří jako o dvojité mutaci. Některé laboratorní důkazy naznačují, že je infekčnější než původní virus a dokáže lépe blokovat protilátky, zatím ale stále posuzují, jak si s ní vakcíny dokážou poradit.

V souvislosti s krizí v Indii se opět otevřela otázka nerovné distribuce vakcín. Přestože se na území Indie vyrábí nejvíc vakcín na světě, samotná země nemá dostatek dávek a neexistuje pro ni způsob, jak snadno a rychle získat potřebný počet pro tak obrovskou populaci.

Související obsah

 

Světová zdravotnická organizace již několik měsíců tvrdě kritizuje země Západu za hromadění vakcín. Už na začátku roku ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval státy i výrobce, aby distribuovali vakcíny spravedlivěji. "Vakcíny se stávají další cihlou ve zdi, která rozděluje svět bohatých a chudých. Svět je na pokraji katastrofického morálního selhání," prohlásil tehdy.

"Nejen, že tento přístup nechává nejchudší a nejzranitelnější lidi v ohrožení, ale je také sebedestruktivní. Takové chování nakonec povede pouze k prodloužení pandemie," varoval. Pokud tyto nerovnosti budou pokračovat, bude podle některých odhadů trvat další dva roky, než chudé země zvládnou naočkovat své obyvatelstvo. Do té doby hrozí, že se nákaza bude masivně šířit dál a budou vznikat varianty, proti kterým nakonec vakcíny nemusí být vůbec účinné.

Za poslední týdny se počet obětí covidu-19 v Indii ztrojnásobil. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz