Domácí

Nemocnice se vracejí k plánovaným zákrokům. Zjistěte, kde už operují

Nemocnice se vracejí k plánovaným zákrokům. Zjistěte, kde už operují
Zdroj: TV Nova

Nemocnice v České republice se pomalu začínají vracet k plánovaným neakutním operacím, které byly kvůli pandemii koronaviru zakázany. Podle mluvčích nemocnic je však návrat stále pozvolný. Zjistěte, kde už se operuje.

Nemocnice v Česku musely kvůli přívalu pacientů s onemocněním covid-19 výrazně omezit svůj provoz. V nemocnicích byly pozastaveny všechny plánované neakutní operace. Situace se však postupně zlepšuje a některé nemocnice se k zákrokům vrací. Jde většinou o ortopedické a gynekologické operace, které nevyžadují intenzivní péči.

"Začali jsme nejdříve s onkologickými pacienty. Od května budou vyhrazené tři dny pro anesteziologické operace a operace v lokálním umrtvení. Od června bychom se už chtěli vrátit k normálnímu režimu," uvedla mluvčí Nemocnice Blansko Marie Kalová. K operacím se už postupně vrací také ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně.

Související obsah


V nemocnici v Karlových Varech začali operovat tento týden. "Návrat je stále pozvolný kvůli množství covid pozitivních pacientů," řekla mluvčí nemocnice Markéta Singerová.


Už od 19. dubna opět operují neakutní případy v Nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Podle mluvčího Egona Havrlanta se soustředí hlavně na ortopedické pacienty. Zákroky, které vyžadují následnou intenzivní péči, nemocnice zatím neprovádí. Stejné je to i v nemocnici v Kroměříži.

V Moravskoslezském kraji od 3. května plánují ortopedické operace v Orlové, v nemocnici Karviné by se k neakutním operacím měli vrátit až 10. května. Naopak první operace už mají za sebou ve Fakultní nemocnici v Ostravě.

Související obsah

Také v nemocnicích v Plzeňském kraji klesá počet pacientů s covidem. "Postupně proto nastupuje plánovaná operativa malých výkonů tak, abychom vyhověli více nemocným. Jsem moc rád, že i když situace v nemocnici byla velmi vážná, operativa onkologických pacientů běžela bez omezení a udělali jsme maximum pro to, abychom onkologická onemocnění řešili co nejrychleji. Nabídka preventivních onkologických prohlídek je stále aktuální," uvedl ředitel Fakultní nemocnice Plzeň Václav Šimánek.

Související obsah

K plánovaní operací ale stále nepřistoupili v novoměstské nemocnici na Vysočině. Poslední týden je tam v průměru hospitalizováno 80 pacientů s onemocněním covid-19. Z toho zhruba 19 potřebuje každodenní intenzivní péči.

Všechny nemocnice, které se už pomalu vrací k plánovaným operacím, přijímají pouze pacienty, kteří už na operace byli objednaní před epidemií koronaviru. Čekací listy totiž obsahují tisíce lidí.

Vrátila se vaše nemocnice k plánovaným operacím, ale nemůžete jí nalézt v našem seznamu? Kontaktujte nás na e-mail zpravy@nova.cz.


Nemocnice se vrací k odloženým operacím. Na ty čekají tisíce lidí. Podívejte se na reportáž televize Nova:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz