Domácí

Rozklad školství: Žáci si místo účasti na distanční výuce hledají práci

Rozklad školství: Žáci si místo účasti na distanční výuce hledají práci
Zdroj: Profimedia

Snahy předcházejících generací, aby se dětem napřed dostalo vzdělání a pak až šly do práce, vychází za koronaviru vniveč. Personální agentury hlásí, že u nich roste zájem o práci u teenagerů mezi 15 a 18 lety, a to i v době, kdy by měli být ve škole.

Zvyšující se podíl žáků, studentů a učňů ve věku 15 až 18 let, kteří místo školy chtějí jít pracovat, překvapil personální agentury. "Studentských žádostí o práci je zhruba třetina. Doma není jak se učit, tak si chtějí vydělat. Shání si i práci načerno," popsal pro TN.cz prezident Asociace personálních agentur (APA) Radovan Burkovič. APA sdružuje skoro padesátku agentur.


Přesvědčil se o tom i ředitel Střední odborné školy Ohradní v Praze Karel Dvořák. Žáky na škole informovali o konzultacích, zájem byl ovšem dost zoufalý. "U mě ve škole mám 136 žáků, kteří jdou letos k závěrečným zkouškám. Ze 136 se mi jich přihlásilo 6. Brigáda je jim samozřejmě milejší než případný neúspěch," řekl.


Podle Dvořáka jsou na vině i kroky ministerstva školství. To se dle něj snaží řešit situaci kolem koronaviru, některé postupy jsou ale prý kontraproduktivní. Plnoletí žáci si navíc mohou psát omluvenky sami.

Související obsah


"Jestliže řekli, že když žák nebude mít nedostatečnou na pololetním vysvědčení, tak mu to zaručuje připuštění k závěrečným zkouškám, tak od lednového pololetí věděl, když neměl pětku, že jde ke zkouškám v červnu. Tam je prvopočátek problému," vyložil Dvořák.


Redakce TN.cz oslovila ministerstvo školství, jestli tuto situaci nějakým způsobem řeší. "Nelze konkrétně komentovat tvrzení, se kterým se MŠMT neseznámilo. Není zřejmé ani to, zda se jedná o vlnu zájmu o brigády (což je běžné i při prezenční výuce) nebo o skutečný pracovní poměr," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

Související obsah


"Pro prevenci předčasných odchodů ze vzdělávání existuje celá škála intervencí zahrnujících opatření na úrovni struktury a průchodnosti vzdělávacím systémem a celkové flexibilní profilace vzdělávacích drah žáků, a dále opatření na úrovni škol, např. zkvalitnění školních poradenských služeb, zlepšení dostupnosti kariérového poradenství atd., a celkově včasné identifikace žáků ohrožených předčasným odchodem ze školy," doplnila Lednová.


Do distanční výuky se dle ministerstva nezapojilo asi 10 tisíc dětí, další desítky tisíc mají se zapojením problémy. I z prezenční výuky vypadává kolem deseti tisíc dětí, počet zanedbaných hodin ale není tak vysoký.

Jinde také žáci ve školním roce pracují, ale ne v době školy. Na průmyslovce v Chrudimi chodila do práce až polovina žáků v době, když nebylo možné chodit na odbornou výuku, jinak si své školní povinnosti plnili. "Na teoretické výchově byla účast poměrně solidní. Od pondělí nám začali žáci chodit do odborného výcviku, nechyběl nám ani jeden," vyložil ředitel SPŠ Chrudim František Mihulka.


Problém ovšem je, když si nezletilí začnou hledat práci načerno. "Dělají bez papírů, bez minimální mzdy, takže se nám i stává, že se na nás v rámci poradenské činnosti obrátí, jak ty peníze z podnikatele dostat. Jsou de facto vládou hozeni do této situace, kdy musí žadonit o práci, protože oficiálně s tím mají firmy problém. A každá firmička, která se nechová slušně, toho zneužije," doplnil Burkovič.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz