Zahraničí

Chorvaté po covidu dostanou jen jednu dávku vakcíny. Další jsou prý zbytečné

Chorvaté po covidu dostanou jen jednu dávku vakcíny. Další jsou prý zbytečné
Zdroj: TV Nova

Lékaři v Chorvatsku budou očkovat lidi, kteří koronavirus prodělali, pouze jednou dávkou vakcíny. Podle tamního hlavního epidemiologa Krunoslava Capaka totiž není dokázané, že by druhá dávka nějak ovlivnila imunitu.

Očkování proti koronaviru je v plném proudu. Nejinak je to také v Chorvatsku. To však nyní přichází s drobnou změnou.  "Ti, kteří se vyléčili z covidu-19, by měli být očkováni pouze jednou dávkou,“ řekl hlavní epidemiolog Krunoslav Capak.


Ta druhá podle něj nijak nezvyšuje imunitu proti covidu-19. "To se však netýká očkovaných, kteří dostali vakcínu AstraZeneca. Věříme, že právě ti by měli dostat druhou dávku,“ doplnil Capak.

Související obsah


Lékaři v Chorvatsku do čtvrtka vyočkovali přes 872 tisíc dávek vakcíny. Očkování podstoupilo už téměř 683 tisíc lidí, z nichž minimálně 189 tisíc už dostalo druhou dávku. V minulém týdnu začalo očkování pracovníků v cestovním ruchu. Právě tímto způsobem chce země přispět k brzkému zahájení letní turistické sezóny.


Situace v Chorvatsku je však v posledních dnech kritická a šíření nákazy se tam nedaří dostat pod kontrolu. Za poslední den přibylo 2007 nových případů, tedy téměř stejně jako v Česku. V naší zemi však nárůst nakažených klesá, zatímco u Jadranu roste.


Podle statistiky portálu Dnevnik.hr je aktivních případů v zemi 14 507. Celkově se v Chorvatsku nakazilo přes 332 tisíc lidí, s nemocí navíc zemřelo více než 7000 infikovaných.

 

Maďarsko očkuje vakcínou Sputnik V. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz