Koronavirus

Chorvatsku se nedaří zkrotit covid. Za den hlásí počet případů jako Česko

Chorvatsku se nedaří zkrotit covid. Za den hlásí počet případů jako Česko
Zdroj: Profimedia

Chorvatsko už několik týdnů čelí páté vlně koronaviru a šíření nákazy se nedaří dostat pod kontrolu. Za poslední den tam přibylo 2439 případů, tedy téměř stejně jako v Česku. U nás ale nárůst nových případů setrvale klesá, zatímco u Jadranu roste. Špatná zpráva to je hlavně pro ty, kteří už plánují do Chorvatska odjet na dovolenou.

Češi i letos chtějí vzít Chorvatsko útokem, pokračující pandemii navzdory. Lístek na vlak, který do Rijeky a Splitu začne jezdit koncem května, už si koupilo na 20 tisíc lidí. Pro vstup do země navíc stačí antigenní test, takže mnozí se tam vypravují už teď, anebo se chystají vyrazit v příštích dnech.

Na místě je však velká opatrnost. V zemi se totiž rozjela pátá vlna koronaviru a nákazu se od začátku dubna nedaří zkrotit.

Za středu Chorvatsko hlásí 2439 nových případů, v Česku jich přibylo 2483. U nás jde ale o pokles z mnohem vyšších čísel, na Jadranu pak o růst z daleko nižších. Ještě koncem března se tam přitom denní přírůstky držely pod tisícem. Chorvatsko má navíc pouze čtyři miliony obyvatel, Česko téměř 11 milionů.

 

Takhle se v Chorvatsku vyvíjí šíření covidu-19:

Související obsah

Jak uvedl portál Dnevnik, aktivních případů je v Chorvatsku 14 878, hospitalizovaných je 2239 a z toho bojuje 245 pacientů na plicní ventilaci.

Počet nakažených v chorvatských regionech:

Největší počet nakažených má Záhřeb, a sice 3335. Dobře na tom ale není ani Splitsko-dalmatská župa, kde je 1795 případů nákazy a kam se zároveň nejčastěji jezdí na dovolenou.

Na českém cestovatelském semaforu je Chorvatsko mezi rudými zeměmi s velmi vysokým rizikem nákazy. Turisty sice pouští pouze s antigenním testem, k návratu do Česka ale potřebujete antigenní nebo PCR test ještě před odjezdem a další, už pouze PCR test pět dní, které musíte strávit v karanténě, po příjezdu (přehled všech podmínek najdete zde).

Chorvatsko už v březnu rozvolňovalo, teď se tam situace každým dnem zhoršuje:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz