Domácí

Českem už zase projíždějí migranti. Policie je dělí na dvě skupiny

Znovu přibývá pokusů běženců dostat se přes Českou republiku do západní Evropy. Jen za poslední dva měsíce policisté zastavili desítky kamionů s migranty, kteří se schovávali mezi zbožím. Někteří z nich byli navíc pozitivní na koronavirus.

Policisté a celníci se zaměřují na dvě skupiny cizinců. První skupinou jsou nelegální běženci, kteří se snaží dostat dál na západ.

Druhou jsou cizinci z východní Evropy a Vietnamu, kteří u nás chtějí zůstat a případně pracovat. Zdá se, že na migraci pandemie neměla vliv. Jen loni policisté řešili přes 6500 případů, což je největší nárůst od roku 2015.

Nelegální migranti nejčastěji používají takzvanou balkánskou cestu. V Turecku se dostanou do kamionu, nebo si zaplatí převaděče a přes Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko dojedou až k nám. Dál většinou cesta nevede. Hlavním cílem je Německo.

Související obsah

Počet migrantů v zařízeních pro zajištění cizinců je velmi proměnlivý, nyní je jich v Česku 186. Například ve Vyšních Lhotách je 82 migrantů. Někteří z nich se do Česka dostali nelegálně, dalším propadlo pobytové vízum.

"V roce 2020 bylo v zařízeních pro zajištění cizinců zajištěno celkem 1203 cizinců, což byl oproti roku 2019 nárůst o 63 procent," uvedl mluvčí Správy upchlických zařízení ministerstva vnitra Jan Piroch. 

V letošním roce zřejmě čísla porostou. V lednu objevili policisté šest migrantů v kamionu na Táborsku. V březnu šestici běženců na Břeclavsku zase policisté odhalili pomocí přístroje na detekci tlukotu srdce. Tři byli z Afghánistánu a tři z Bangladéše. Rumunský řidič měl prý za jejich přepravu do Německa slíbeno necelých čtvrt milionu korun.

Související obsah

V kamionech a dodávkách jsou zavřeni několik dnů. Velmi často jsou pozitivní na koronavirus. Třeba jako tři z pěti běženců zadržených loni v prosinci v Náchodě.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz