Domácí

Plaga řekl, kdy se vrátí středoškoláci a kdy může skončit rotační výuka

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pondělní Snídani s Novou nastínil další rozvolňování opatření ve školách. Promluvil například o tom, kdy by se do lavic měli fyzicky vrátit také středoškoláci. Nebo o tom, kdy by mohla skončit rotační výuka, v níž se nyní děti musejí po týdnech střídat.

Od tohoto pondělí přibylo několik dalších krajů, kde se naplno otevírají mateřinky a kde se formou rotační výuky vracejí do tříd žáci druhých stupňů základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií. Rozvolnění se tak týká už sedmi regionů - Prahy, Středočeského, Pardubického, Královehradeckého, Plzeňského, Karlovarského a Libereckého kraje. Zbylé regiony musejí ještě týden čekat.

"Situace se v některých krajích nezlepšuje tak jako v jiných. Třeba Zlínský kraj je ještě nad dvoustovkou (nových případů na sto tisíc obyvatel). Takže pokud by se to nevyvíjelo správným směrem, tak v některých okresech by se podle hlavní hygieničky k těm rozvolňujícím krokům nepřistoupilo," varoval Plaga.

On sám ale prý věří, že od 10. května se plně otevřou školky i ve zbytku republiky a rotačně se vrátí i žáci druhých stupňů ZŠ. "Minimálně v tomto gardu," zmínil Plaga. Prý by si přál rychlejší návrat, ale zároveň podle něj "nesmíme udělat chybu."

Související obsah

Ministr také ve Snídani s Novou odpovídal na dotazy diváků. Mimo jiné řekl, že už na odpoledním jednání vlády se bude probírat obnovení činnosti kroužků a dalších volnočasových aktivit pro děti. Plaga chce, aby začaly znovu fungovat tam, kde situace umožňuje sportování dětí.

"Pokud jde o středoškoláky, tak jsme uspíšili jejich návrat k praktické výuce a doufám, že k té teoretické se vrátí od 17. nebo 24. května," uvedl Plaga. Zároveň by ještě v tomto školním roce mohla skončit i rotační výuka. Podle ministra školství snad už v červnu nebude toto střídání školáků potřeba.

Ministr v pondělní Snídani s Novou mluvil také o tom, jak studenti zvládají závěrečné zkoušky, o problémech s antigenními testy pro školy i o vyjednávání s epidemiology. Celý rozhovor si můžete pustit pod titulkem článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz