Domácí

V Praze otevřeli velké očkovací centrum. Vakcíny tu dostanou tisíce lidí denně

V Praze nově zahájilo provoz velké očkovací centrum v hale O2 Universum. Na první den tu má termíny přes tisíc zájemců o vakcínu, v dalších dnech a týdnech ale kapacita poroste až na přibližně sedm tisíc naočkovaných denně.

"Po startu už vše běží plynule, na dnešek máme objednaných přibližně tisíc lidí, ale celkem jsme uvolnili už více než 14 tisíc termínů, po registraci je jejich přidělení velmi rychlé," řekla v pondělí dopoledne na dotaz TN.cz Jitka Zinke, mluvčí Ústřední vojenské nemocnice. Právě tato nemocnice se o provoz velkého očkovacího centra stará.

Lidé, kteří se k očkování do O2 Universa zaregistrují, dostanou unikátní QR kód, který po načtení sloužícímu lékaři ukáže celou anamnézu pacienta. "Lékař vše zkontroluje, případně se dotyčného doptá," zmínila Zinke. Pak už následuje přímo vakcinace. Pacienti dostávají výhradně očkovací látku od Pfizeru.

Související obsah

"Už zítra obsloužíme více zájemců, v dohledné době to budou tři tisíce denně. A odhaduji, že v druhé půlce června číslo vystoupá až k sedmi tisícovkám," předpovídá Zinke.

Zároveň ujistila, že toto očkovací centrum vypisuje jen tolik termínů, kolik má k dispozici vakcín. Registrace odstartovaly s několikadenním předstihem.

Halu O2 Universum poskytla státu bezplatně skupina PPF, která je také vlastníkem TV Nova.

Podle dat ministerstva zdravotnictví zdravotníci v Česku aplikovali už přes 3,2 milionu dávek různých vakcín. Lidí, kteří už mají vakcinaci "hotovou," je těsně nad milion. Většina dostala očkovací látku od Pfizeru, následují vakcíny AstraZeneca a Moderna.

Jak to bude s očkováním dětí? Pusťte si rozhovor s imunologem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz