Domácí

Pacienty po covidu trápí dlouhodobé následky. Tady nabízejí pomoc

Pacienty po covidu trápí dlouhodobé následky. Tady nabízejí pomoc
Zdroj: Profimedia

Akutních pacientů s covidem v nemocnicích sice ubylo, teď se ale k lékařům vrací ti, kteří mají po koronaviru vážné následky - těžce poškozené plíce, ztrátu čichu, chuti a dušnost při jakékoliv fyzické aktivitě. Nemocnice zřizují postcovidová centra, která jsou specializovaná a mají postiženým pomoci.

Postcovidová centra mají pomoci pacientům, kteří se dlouho a těžce zotavují z následků koronaviru. Ti trpí nejčastěji absencí čichu a chuti, někteří mají trvale poškozené průdušky či plíce. První centrum vzniklo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Další fungují třeba v Městské poliklinice v Praze, Oblastní nemocnici v Příbrami či Fakultní nemocnici v Brně.

"Lidé mají čtyři typy následků. První je únava, lidé mají těžkou dekondici. Zvládnou méně než dřív. Špatně se jim chodí do schodů, mají problém při práci. I malá zátěž je strašný problém a lidem se špatně dýchá. Druhý následek je, že část pacientů má skutečně postižené plíce nebo průdušky. Není jich tolik, jedná se asi o 10 % pacientů, kteří prodělali covid-19. Jde o výraznější postižení funkce plic," popsal postcovidové následky přednosta plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové docent Vladimír Koblížek.

Související obsah

Koblížek dále doplnil: "Třetí skupina lidí má duševní obtíže a depresi. Jde o posttraumatickou stresovou poruchu. Poslední skupina má jiné obtíže. Třeba kožní nebo se vyskytuje padání vlasů, které může být dlouhotrvajícím problémem. Také poruchy čichu a chuti. Většinou se vše vrátí zpátky, může to ale trvat půl roku nebo i déle,"

Postcovidové centrum v Hradci Králové zatím stihlo vyšetřit okolo 500 lidí. Velká část pacientů se zvládla rychle zotavit. U minimálního procenta přetrvávají následky rok.

Centrum nefunguje jako separátní oddělení. Jedná se o ambulanci, která vyšetřuje postcovidové případy a následně je doporučuje plicním doktorům nebo na jiná relevantní oddělení. "Centrum v Hradci koncentruje lékaře mnoha odborností a pacienty dále doporučuje na další kliniky," doplnil Koblížek.

Postcovidový syndrom se vyskytuje u menšiny lidí. U většiny nakažených následky nákazy po kratší době zmizí. Hlavním cílem nově zřízených center je najít malou část pacientů, kteří se z onemocnění nemohou už delší dobu zotavit. Ti pak dostávají větší péči.
 

V Praze otevřeli velké očkovací centrum. Vakcíny tu dostanou tisíce lidí denně. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Píše se na Deník.cz