Domácí

Babišově vládě věří jen 19 procent Čechů. Je to nejhorší výsledek v EU

Důvěra ve vládu Andreje Babiše (ANO) extrémně poklesla, ukázal nejnovější Eurobarometr. Kabinetu věří pouze 19 procent lidí, v žádné další ze zemí Evropské unie tak nízký výsledek nezaznamenali. Klesla i důvěra v český parlament, a to na 15 procent. Na vzestupu je naopak pozitivní přístup Čechů ke členství v EU.

Češi věří své vládě a parlamentu vůbec nejméně z celé Evropské unie. Jak vyplynulo z nejnovějšího Eurobarometru, kabinet Andreje Babiše (ANO) se těší důvěře pouhých 19 procent občanů.

Jedná se o dramatický propad, ještě v roce 2019 vládě důvěřovalo 40 procent Čechů. U parlamentu se důvěra propadla z 25 na pouhých 15 procent. Celoevropský průměr přitom činí 36 procent, respektive 33 procent.

Zdroj: Evropská komise

Na vzestupu je překvapivě důvěra Čechů v Evropskou unii. Institucím sedmadvacítky věří 48 procent dotázaných, před rokem jich bylo jen 39 procent. Po dlouhých letech vlažného vztahu k EU se Češi dostali do celoevropského průměru, napříč členskými zeměmi EU věří 49 procent lidí.

U pozitivního vnímání Evropské unie je nárůst ještě zřetelnější. Zatímco v roce 2019 byli Češi s 31 procenty na posledním místě, teď sedmadvacítka působí pozitivně na 49 procent obyvatel Česka. Jedná se dokonce o vyšší číslo než unijní průměr, tedy 46 procent.

Související obsah

Na výsledcích Eurobarometru se velkou měrou odrazila koronavirová pandemie. Vládní protiepidemická opatření považuje za oprávněná 68 procent Čechů. Celoevropský průměr je přitom 73 procent, třeba ve Švédsku pak s nařízeními nemá problém rovných 90 procent lidí.

Zdravotníci podle Čechů zvládají boj s pandemií bravurně. Důvěřuje jim 92 procent dotázaných, přičemž unijní průměr je 80 procent.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz