Zahraničí

Dánské úřady jsou nekompromisní. Vyřadily další vakcínu kvůli trombóze

Dánské úřady jsou nekompromisní. Vyřadily další vakcínu kvůli trombóze
Zdroj: Profimedia

Dánsko rozhodlo o vyřazení vakcíny proti covidu-19 od americké firmy Johnson & Johnson ze svého očkovacího programu. Jedná se tak už od druhou vakcínu, kterou tato severská země odmítá očkovat. Důvodem jsou, stejně jako v případě vakcíny AstraZeneca, vedlejší účinky v podobě krevních sraženin.

Dánský zdravotnický úřad oznámil své rozhodnutí vyřadit vakcínu proti covidu-19 Janssen od americké společnosti Johnson & Johnson na svých oficiálních webových stránkách, kde uvedl, že výhody jejího používání nepřeváží její rizika.

K závěru dospěl poté, co Evropská léková agentura (EMA) připustila, že existuje možná souvislost mezi očkováním vakcínou od Johnson & Johnson a vzácnými, ale závažnými případy krevních sraženin.

"Vzhledem k tomu, že epidemie covidu-19 je v Dánsku v současné době pod kontrolou a očkování uspokojivě pokryjí jiné dostupné vakcíny, rozhodl se zdravotnický úřad pokračovat v národním očkovacím programu bez vakcíny od společnosti Johnson & Johnson," stojí na stránkách úřadu.

Související obsah

Není to poprvé, kdy Dánsko rázně zakročilo, když se objevilo podezření na vážné vedlejší účinky vakcíny proti covidu. Zatímco ostatní země pozastavovaly očkování vakcínou AstraZeneca kvůli případům krevních sraženin, či s ní nadále očkovaly, Dánsko ji ze svého programu zcela vyřadilo.

V Česku se v současné době očkuje jak vakcínou Vaxzevria od společnosti AstraZeneca (ke 2. květnu bylo vyočkováno přes 370 tisíc dávek), tak vakcínou Janssen od Johnson & Johnson (ke 2. kvěnu vyočkováno 6 232 dávek).

V polovině dubna americké úřady doporučily pozastavit očkování vakcínou od Johnson & Johnson. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz