Domácí

Daňové přiznání už odevzdáte jedině elektronicky. NÁVOD, jak na to

V pondělí vypršela prodloužená lhůta k odevzdání papírového daňového přiznání. Až do 1. června mají ale čas ti, kteří se letos rozhodli podat ho elektronicky. Redakce TN.cz přináší návod, co je k tomu potřeba.

Poslední šance odevzdat daňové přiznání v listinné podobě byla v pondělí. Kdo to nestihl a nechce platit za zpoždění pokutu, má možnost přiznání k dani z příjmů odevzdat elektronicky.

Finanční správa letos spustila portál Moje daně, na kterém lze daňové přiznání bez rizika sankce vyplnit a odeslat až do 1. června. Co je k tomu oproti papírovému přiznání potřeba?

 

Postup přihlášení

Do internetového portálu Finanční správy je možné přihlásit se třemi hlavními způsoby. Dá se použít takzvaná eIdentita, kterou získají nejsnadněji držitelé občanského průkazu s čipem. Ti kteří ho nemají, musejí k ověření svého účtu osobně navštívit kontaktní místo Czech POINT, například na poště.

Související obsah

"Zde si požádáte o jednorázový souhlas s poskytnutím svých údajů jiné osobě (Správě základních registrů) a do souhlasu uvedete unikátní identifikátor, který se Vám zobrazil při založení Vašeho prostředku," stojí na webu.

Do portálu se dostanete i s údaji, které používáte pro přihlášení do Datové schránky. Třetí, patrně nejméně frekventovanou možností, je přihlásit se prostřednictvím přístupových údajů přidělených Finanční správou. K přihlášení lze využít i elektronický podpis, portál pak ale nenabízí všechny nové funkce, a tato možnost navíc příští rok v únoru zanikne.


Vyplnění formuláře

Ve výběru formulářů je potřeba najít ten správný. Drtivé většiny lidí se týká Daň z příjmů fyzických osob pro poplatníky mající pouze příjmy ze závislé činnosti ze zdrojů na území České republiky (od roku 2016 včetně), v platnosti je ale i starší formulář Daň z příjmů fyzických osob (od roku 2013 včetně).


Poté, co vyberete formulář, který se týká vás, máte dvě možnosti. Buď ho interaktivně vyplníte přímo na webové stránce, anebo můžete nahrát už vyplněný elektronický formulář, jenž jste si už dopředu stáhli a zpracovali. 

Související obsah

Portál vás vyplňováním i nahráním všech potřebných příloh intuitivně provede. Postup je totožný jako u papírového přiznání. Můžete si ho ale připomenout v tomto návodu:

Jak vyplnit nové daňové přiznání

Typ souboru:pdf

Odeslání

Ještě před odesláním Finančnímu úřadu proběhne automatická kontrola, která vás upozorní na případné nedostatky. "Písemnost obsahuje kritické chyby, bez jejichž odstranění nemůže být odevzdána na FÚ či odeslána na společné technické zařízení správců daně," zní třeba jedna z hlášek, s nimiž se můžete setkat.

Portál pak nabízí dvě možnosti, jak postupovat. Můžete si nechat vygenerovat seznam všech chyb, anebo se vrátit na úvodní stránku formuláře. "Můžete projít formulář od počátku a opravit položky podle výpisů chyb u položek," radí web.

Formulář si pak můžete stáhnout do počítače a soubor v budoucnu ještě upravovat, lze zobrazit i úplný opis ve formátu PDF nebo stáhnout soubor pro odeslání prostřednictvím datové schránky. Odevzdat se dá samozřejmě i přímo na portálu Moje daně, a to posledním tlačítkem Odeslat podání. Potom dostanete potvrzení, že se formulář skutečně odeslal.

Související obsah

Přehled všech termínů týkajících se daní:

Podívejte se na reportáž TV Nova o elektronickém daňovém přiznání:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz