Zahraničí

Otevřené zahrádky, hudební festival: V zahraničí rozvolňují opatření

Ve Velké Británii v pondělí začíná třídenní summit ministrů zahraničí skupiny G7. Ten se koná vůbec poprvé od začátku pandemie. Mezi hlavní témata má patřit boj s ruskou propagandou, klimatická krize, nebo pandemie. Velká Británie už dokázala oběma dávkami naočkovat 15 milionů obyvatel.

Plně očkovaná je většina lidí z rizikových skupin a alespoň jednu dávku už má polovina obyvatel země. "Je to velmi důležitý milník, protože tohle nám pomůže ochránit těch 15 milionů lidí a také jejich blízké. Pro nás všechny je to cesta z pandemie,“ řekl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock.


V Liverpoolu o víkendu dokonce uspořádali hudební festival pro 5 tisíc lidí a zkoušeli, jestli se země může k podobným velkým akcím vrátit. "Je to skvělé, no ne? Je to prostě neuvěřitelný pocit. Člověk si po dlouhé době připadá normálně. Mám pocit, že se podobné akce budou velmi rychle vracet a bude to fungovat," nechal se slyšet organizátor festivalu Benn Melvinn.

Související obsah


Opatření rozvolňují i další evropské země. Francie ruší zákaz cestování mezi regiony a do škol se vrací žáci druhého stupně základních škol a středoškoláci. Řecko otevírá zahrádky restaurací. Ve Vídni a přilehlých Dolních Rakousech se otevírají obchody a některé služby. Evropská unie dokonce zvažuje zmírnění cestovních omezení ze zemí mimo Unii.


"Cesty do EU chceme umožnit lidem ze zemí, kde je dobrá epidemická situace, a také těm, kteří jsou plně očkovaní látkou, která je v Evropě schválená," informoval Adalbert Jahnz, mluvčí Evropské komise.

Související obsah

Celosvětově ale v poslední době přibývá nejvíce nově nakažených od začátku pandemie, každý den zhruba 800 tisíc. Kritická situace je dále v Indii. Mnohé nemocnice už tam nepřijímají další pacienty a panují v nich otřesné podmínky. Kvůli pandemické krizi dokonce ztrácí podporu vláda tamního premiéra Naréndry Módího.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D10 zablokovala hromadná nehoda, jedna žena skončila v nemocnici

Dálnice D10 byla na 58. kilometru ve směru na Turnov uzavřena. Policisté na místě vyšetřovali řetězovou dopravní nehodu šesti aut, která začala srážkou se zvěří. "Při nehodě byla zraněna jedna žena. Dálnice bude minimálně na 2 hodiny uzavřena," informovala policie na twitteru ve 21 hodin. Po 23. hodině se podařilo havarovaná vozidla částečně odklidit a komunikace byla opět průjezdná.

Píše se na Deník.cz