Koronavirus

Živnostníci se bojí o kompenzační bonusy. REAKCE MINISTERSTVA

Živnostníci se bojí o kompenzační bonusy. REAKCE MINISTERSTVA
Zdroj: Getty Images

Podnikatelé, společníci malých firem nebo pracovníci na dohodě zasažení vládními omezeními mají strach, že v dalších měsících nebudou dostávat kompenzační bonusy. V současné době jsou totiž vyplácené pouze za únor, březen a duben. Ministerstvo financí ubezpečilo, že obavy jsou zbytečné. Už ve čtvrtek předloží vládě návrh na další prodloužení.

Ministerstvo financí se chystá prodloužit vyplácení kompenzačního bonusu až tisíc korun denně pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na dohodu zasažené vládními omezeními a dopady pandemie i za květen. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to oznámila na twitteru.

Reaguje tak na dotazy podnikatelů, kteří se ptají, co bude dál. "Nevím, s čím mám počítat jako OSVČ a co bude s kompenzačním bonusem (není závislý na nouzovém stavu)," obrátil se na redakci TN.cz i pan Martin. 

Ministryně ubezpečila, že předloží návrh na prodloužení kompenzačního bonusu už na čtvrtečním jednání vlády. "To by znamenalo pokračování pomoci až 1000 korun denně pro zasažené podnikatele a dohodáře. Finanční správa by začala vyplácet bonusy z kraje příštího týdne," objasnila ministryně.

 

Že by mohly při schvalování dalšího bonusu nastat komplikace, ministerstvo nepředpokládá. "Vláda to zatím vždy schválila, takže je velmi pravděpodobné, že to schválí i tentokrát," sdělil mluvčí Michal Žurovec.

Související obsah

 

V současné době finanční správa přijímá žádosti už jen za březen a duben. Bonusy pak vyplácí na základě zákona, díky kterému mohou podnikatelé a společníci malých firem dostat až 1000 korun a pracovníci na dohodu 500 korun denně. Žádat mohou firmy a podnikatelé, kteří přišli o nejméně 50 procent tržeb.

Pro prodloužení bonusu již není potřeba, aby se přijímala novela zákona. Po ukončení nouzového stavu stačí vládě nařízení. 

Vláda schválila na konci března kompenzační bonus pro OSVČ až tisíc korun denně. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezident Biden navštíví Buffalo truchlící po vraždě deseti lidí

Americký prezident Joe Biden odcestuje v úterý společně s manželkou Jill do Buffala. Chtějí truchlit s obyvateli po víkendové tragické události, kdy bělošský mladík zastřelil v obchodě deset lidí a tři zranil. Podle úřadů si úmyslně vybral černošskou čtvrť a hodlal zabít co nejvíce lidí.

Píše se na Deník.cz