Koronavirus

Zaorálek má vlastní plán rozvolňování v kultuře. Na akce by mohlo víc lidí

Zaorálek má vlastní plán rozvolňování v kultuře. Na akce by mohlo víc lidí
Zdroj: TV Nova

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) představil vlastní plán rozvolňování v kultuře, který by umožnil více lidem dostat se na hromadné akce. Oproti návrhu ministerstva zdravotnictví by byla maximální povolená kapacita vyšší a návštěvníci by měli více možností, jak prokázat, že nepředstavují riziko šíření nákazy. Plán ministerstva zdravotnictví je podle něj diskriminační a nepřijatelný.

Už v pondělí dal ministr kultury Lubomír Zaorálek jasně najevo, že se mu rychlost rozvolňování v oblasti kultury, kterou navrhuje ministerstvo zdravotnictví, nelíbí. "Tento plán není přijatelný. Stupně rozvolňování dle incidence jsou přísné. Země s horší epidemickou situací jsou ke kultuře vstřícnější," poznamenal Zaorálek.

Obzvlášť se mu nelíbí podmínka, za které se mohou návštěvníci po rozvolnění zúčastnit kulturních akcí. Ministerstvo zdravotnictví klade důraz především na PCR testy. V případě antigenních testů bude nutné, aby byly provedeny zdravotníkem a maximální kapacita akcí, jejichž organizátoři povolí antigenní testy, bude nižší.

"PCR testy učiní akce dostupné jen VIP," stěžuje si Zaorálek. Jsou podle něj drahé a na kulturní akce by tak mohli jen bohatí lidé, anebo starší lidé, kteří už mají nárok na očkování.

Související obsah

Na svém twitteru proto představil návrh ministerstva kultury, který je benevolentnější. "Plán konzultovaný epidemiology dává kultuře více prostoru," tvrdí. Navrhuje, aby nejpozději od 17. května při 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel týdně byla maximální kapacita akcí venku nastavena na 1000 účastníků a uvnitř na 500.

Nejpozději od 14. června při 75 nakažených na 100 tisíc obyvatel týdně by se pak měla navýšit na 2000 návštěvníků na venkovní akci a 1000 návštěníků na vnitřní. Účast by byla podmíněna splněním jedné ze tří podmínek, kterými jsou ukončené očkování, 90 dní od prodělání covidu či negativní test dle dostupnosti (antigenní s platnosti 72 hodin). Typ testu by neměl vliv na povolený počet účastníků.

Podívejte se na vyjádření ministra kultury k rozvolňování v kultuře na pondělní tiskové konferenci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz