Domácí

Vláda rozvolňuje další služby. Ministr řekl, kdy odložíme roušky

Vláda na pondělním jednání rozhodla o otevření dalších služeb. Na twitteru o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) s tím, že uvolnění nastane spolu s obchody 10. května. Od stejného dne se uvolňují i přísná pravidla nošení roušek venku. Kabinet se ještě ve čtvrtek vrátí k jednání o otevírání škol ve třech nejhorších krajích.

Od pondělí 10. května se kromě obchodů otevřou i některé další služby. Po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

"Mimo maloobchodů se 10. května uvolňují rovněž řemeslné služby, půjčovny, překladatelské služby, zprostředkování, provoz solárií, péče o děti, cestovní kanceláře, dražby, zastavárenská činnost, vydavatelství, kopírovací práce, provoz lanovek, tetování a další," napsal na twitteru.

Co všechno se 10. května uvolňuje

- otevírají se zbývající maloobchodní provozovny

- uvolňují se další služby, třeba půjčovny, solária nebo cestovní kanceláře

- pokud se nezhorší epidemická situace, měla by skončit povinnost nosit venku roušku i v situaci, kdy kolem nikdo není

- do lavic se vrátí další děti (podrobnosti zde)

- povoluje skupinové vzdělávání v základních uměleckých školách nebo střediscích volného času pro tři lidi uvnitř, 20 venku

- volnočasové děti dětí a mládeže v sedmi krajích od úterý, a to pro čtyři lidi uvnitř a 20 venku


Jaké služby začnou opět fungovat

Zdroj: Vláda ČR

  

Už od tohoto pondělí mohou fungovat kadeřnictví, holičství nebo masáže. Provozovatelé musejí dodržovat přísná hygienická opatření, klienti se musejí prokázat testem, potvrzením o očkování nebo prodělání covidu-19 v posledních 90 dnech.

Celou tiskovou konferenci si poslechněte zde:

Částečný konec roušek v ulicích

Uvolňují se také pravidla nošení roušek. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) to na tiskové konferenci označil za bonus. "Od 10. května bude nutné nosit ochranu dýchacích cest venku jen tam, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň dvou osob vzdálených od sebe méně než dva metry, nejedná-li se o členy domácnosti. Je to tedy návrat k praxi, která tu byla třeba na podzim," vysvětlil.

Arenberger později na twitter napsal, že částečné zrušení povinnosti nosit venku roušky vláda potvrdí ve čtvrtek. V pondělí večer však pro televizi Nova uvedl, že rozhodnutí je už definitivní.

Od úterý se rovněž mění pravidla pro návrat z rizikových zemí. Kdo má přinejmenším 14 dní po druhé dávce očkování, může se do Česka vrátit bez testu, informoval ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Související obsah

Vláda řešila i další otevírání škol. Už minulý týden se rozhodlo, že se do lavic vrátí žáci druhého stupně základních škol nebo nižších stupňů gymnázií. U třech krajů ale ještě nemá vláda jasno.

O školách se bude ještě jednat

"Školy jsme chtěli společně s obchody otevírat už 10. května. Pouze ve čtvrtek ještě budeme rozhodovat, jakým způsobem se vyřeší výuka na Vysočině, ve Zlínském a Jihočeském kraji. Nemůžeme tam rozvolnit úplně kompletně," řekl Arenberger.

 

Od úterý se ale v sedmi nejlepších krajích povoluje skupinové vzdělávání pro tři osoby v základních uměleckých školách a střediscích volného času. "Venkovní vzdělávání pak pro maximálně 20 osob (pro 1 osobu 15m2). Podmínkou je doložení negativního antigenního či PCR testu," konstatoval ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Související obsah

Vláda v sedmi krajích rozvolnila i volnočasové aktivity, o kterém Plaga mluvil už v pondělní Snídani s Novou. "Co se týká aktivit v kroužcích, tak bychom byli velmi rádi, kdybychom už na dnešní vládě schválili úpravu, aby v krajích, kde je pro děti otevřený sport, tak aby byl obdobný režim i pro jiné volnočasové aktivity. Pevně doufám, že dnes na vládě to budeme řešit," uvedl Plaga v pondělní Snídani s Novou Plaga. 

Celé vyjádření ministra Plagy si poslechněte zde:

Vláda zasedala v den, kdy se v Česku konečně pořádně rozvolňovalo. Lidé už si mohou s testem, potvrzením o očkování nebo o prodělání covidu v posledních 90 dnech po velmi dlouhé době opět zajít ke kadeřníkovi, do lavic a tříd se také vrátily další děti předškolního i školního věku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D10 zablokovala hromadná nehoda, jedna žena skončila v nemocnici

Dálnice D10 byla na 58. kilometru ve směru na Turnov uzavřena. Policisté na místě vyšetřovali řetězovou dopravní nehodu šesti aut, která začala srážkou se zvěří. "Při nehodě byla zraněna jedna žena. Dálnice bude minimálně na 2 hodiny uzavřena," informovala policie na twitteru ve 21 hodin. Po 23. hodině se podařilo havarovaná vozidla částečně odklidit a komunikace byla opět průjezdná.

Píše se na Deník.cz