Domácí

Očkování v Česku se rozšiřuje, systém se otevírá pro lidi nad 50 let

Očkování v Česku pokračuje, už ve středu se otvírá systém pro lidi od 50 do 54 let. Ukončené očkování má zatím kolem milionu zájemců o vakcínu. Alespoň jednou dávkou už bylo očkováno přes dva miliony Čechů.

Další skupina lidí se může registrovat k očkování, tentokrát se to týká těch starších 50 let. Ti mohou při zájmu o vakcinaci využít Centrální rezervační systém, kde získají termín k podání první dávky.

Registrace pro všechny zájemce, která počítá se s očkováním lidí starších 16 let, by se měla rozběhnout o měsíc dřív, než se předpokládalo, premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že se spustí nejpozději 1. června.

Podle předsedy České vakcinologické společnost Romana Chlíbka, který vystoupil ve Snídani s Novou, jsme v očkování dosáhli prvního milníku, očkovány už byly více než dva miliony lidí.

Související obsah

V květnu a červnu by mělo přijít výrazně větší množství vakcín, než chodilo nyní. Chlíbek nemá strach, že bychom nezvládli očkovat, podle něj jsou nyní kapacity spíše nevyužité.

Obává se ale mutací koronaviru, těch už jsou podle něj stovky, velká část z nich ale nemá vliv na průběh nemoci. Podle něj je důležité sledovat ty nejnebezpečnější.

"Jde nám zejména o brazilskou mutaci, jihoafrickou mutaci a indickou mutaci. Ukazuje se, že ty očkovací látky proti těmto zásadním mutacím nebudou tak účinné a proto si určitě musíme hlídat ten prostor a lidi, kteří se vrací z těchto zemí nebo tam chtějí cestovat, a připravovat se na úpravu očkovací látky, která bude reagovat na ty mutace. Pravděpodobně pak je možné, že bude potřeba třeba jedna dávka k přeočkování," popsal Chlíbek.

Celý rozhovor s epidemiologem Chlíbkem si poslechněte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz