Domácí

Hamáček zažaluje Kroupu i Seznam. Chce 10 milionů i omluvu od opozice

Vicepremiér, ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček na středeční poledne svolal brífink, kde okomentoval nařčení, podle nichž chtěl nedávno do Moskvy letět proto, aby vyměnil mlčení o vrbětické kauze za milion dávek vakcíny Sputnik V a pořádání summitu Biden-Putin v Praze. Oznámil, že zažaluje autory článku i vydavatele, od nějž bude požadovat odškodné 10 milionů korun. Autor textu Janek Kroupa nicméně ve vysílání TN LIVE řekl, že "důkazy si je naprosto jistý."

"Čekal jsem, kdy se objeví nějaký důkaz, přímý svědek, který potvrdí můj ďábelský plán. To se nestalo, právě naopak," uvedl na krátkém brífinku Hamáček. Proto bude vše řešit razantně.

Žádný z účastníků schůzky, na němž se podle reportérů portálu Seznamzprávy měl "handl" s Ruskem domlouvat, podle Hamáčka nařčení nepotvrdil. "Vyjádřil se i předseda vlády, že mám jeho plnou důvěru, čehož si vážím," zmínil šéf ČSSD.

"Jsem vláčen bahnem, označován za vlastizrádce, dostávám výhrůžné maily. Proto podám trestní oznámení na autory článku, chci, aby bylo prověřeno, zda nejde o pomluvu či šíření poplašné zprávy," oznámil Hamáček. Zároveň zažaluje i vydavatele a bude chtít 10 milionů korun. Je prý přesvědčený, že vyhraje, vysouzené peníze chce věnovat na dobročinné účely.

Šéfredaktor Seznam zpráv Jiří Kubík reagoval na Hamáčkův projev a plánovanou žalobu:

Zároveň bude chtít Hamáček omluvu i od opozičních lídrů, kteří se do něj kvůli článku ostře pustili - jmenoval předsedy ODS a lidovců Petra Fialu a Mariana Jurečku a šéfku TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou. 

"Pan vicepremiér by se měl spíš soustředit na to, aby konečně uspokojivě vysvětlil, proč chtěl letět do Moskvy, než kopat kolem sebe a snažit se otáčet situaci ve svůj prospěch," vzkázali mu občanští demokraté na sociálních sítích.

Později koalice Spolu, jejíž lídry Hamáček vyzval k omluvě, vydala společné prohlášení, v němž omluvu odmítla a naopak vicepremiéra vyzvala, aby odpověděl na celou řadu otázek ke své cestě do Moskvy.

"Vicepremiér Hamáček je už několik týdnů podezřelý, že kupčil se suverenitou naší země. Tato podezření vzbuzují nejen publikovaná zjištění médií, ale od samého počátku kauzy Vrbětice zejména jeho vlastní vyjádření. Dokud detailně nevysvětlí všechny okolnosti plánované cesty do Moskvy, těchto podezření se nezbaví. A žádné omluvy se nedočká!" uvádí se mimo jiné v dokumentu.

Takhle mluvil o svých zjištěních ve vysílání TN LIVE ve středu dopoledne autor výbušného článku Janek Kroupa:

 

Sociální demokraté přitom jednu mimořádnou tiskovou konferenci k aktuální kauze svolali už na středeční ráno. Tohoto brífinku se ale Jan Hamáček neúčastnil, vystoupilo pouze nejužší vedení strany.

Absenci Hamáčka vysvětlil statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka právě tím, že předseda ČSSD chystá na poledne vlastní tiskovou konferenci, kde o závažných nařčeních novinářů z portálu Seznamzprávy promluví.

Ráno se špičky ČSSD za svého šéfa jednoznačně postavily. "Já Janu Hamáčkovi věřím, myslím, že můžu říct, že za ním všichni stojíme. Ta včerejší schůze (Sněmovny) byla blamáž," svěřila se na ranním brífinku ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Celou tiskovou konferenci Jana Hamáčka si poslechněte zde:

Související obsah

Sám Hamáček kategoricky popírá, že by cílem jeho později zrušené cesty do Ruska bylo "vyhandlovat" mlčení o vrbětické kauze za vakcínu nebo pořádání summitu amerického a ruského prezidenta v Praze. Inkriminovaný článek, v němž se toto píše, je podle něj "plný lží a spekulací."

O okolnostech Hamáčkovy nedávno plánované cesty do Moskvy jednali za zavřenými dveřmi v úterý poslanci. Bod ale nedokončili a budou se mu v nejbližší době věnovat znovu.

Nejnovější kauzu i ranní brífink ČSSD zhodnotil ve vysílání TN LIVE politolog Lukáš Jelínek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz