Domácí

ČSSD se za šéfa postavila. Tohle vzkázal "strůjce" celé kauzy

Sociální demokracie velmi narychlo svolala na středeční ráno mimořádnou tiskovou konferenci. Na ní vystoupila například ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, chyběl naopak předseda strany a vicepremiér Jan Hamáček, který se v úterý dostal pod palbu kritiky. Špičky ČSSD se za svého šéfa postavily. Hostem TN LIVE a TN.cz byl ve středu dopoledne Janek Kroupa, autor článku, který kauzu rozpoutal. Toto vzkázal.

"Když dojdou argumenty, přechází se k osobním útokům. Náš článek je ozdrojovaný, důkazy jsme si v redakci naprosto jistí. Kromě mě je zná i několik kolegů," řekl ve vysílání TN LIVE Kroupa.

Rozčílilo ho, že někteří politici uvedli, že on a další lidé pracují pro Rusy. "To je bizarní chucpe. je to podobné, jako by se otcovrah a matkovrah u soudu hájil tím, že je sirotek," řekl Kroupa.

"Pan Hamáček musí někomu hodně ležet v žaludku. Je třeba si uvědomit, že každý občan ČR má povinnost nahlásit trestný čin, pokud se o něm dozví," řekl na brífinku místopředseda ČSSD Roman Onderka, který si zároveň neodpustil několik útočných poznámek směrem k novinářům.

Uvedl, že Hamáček v kauze Vrbětice hájil zájmy ČR a že bude mít ministr vnitra během středy vlastní tiskovou konferenci. ČSSD je ale prý připravená o nařčeních na půdě Sněmovny jednat dál.

"Ta (úterní) schůze byla děsivá, buďte rádi, že jste tam nebyli. Chovali jsme se tam jako děti," poznamenal o úterním uzavřeném jednání Sněmovny další místopředseda ČSSD Jan Birke. Vrcholní představitelé sociální demokracie se každopádně za svého šéfa postavili a nařčení označili za nesmyslná a absurdní.

"Já Janu Hamáčkovi věřím, myslím, že můžu říct, že za ním všichni stojíme. Ta včerejší schůze byla blamáž," nechala se slyšet ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. 

Související obsah

Ministr vnitra je terčem opozice kvůli tomu, že podle zjištění portálu Seznamzprávy svolal v půlce dubna schůzku, na níž měl údajně hovořit o tom, že chce odcestovat do Moskvy proto, aby tam "vyměnil" kauzu výbuchů ve Vrběticích za milion dávek ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček toto nicméně kategoricky odmítá.

Kromě zmíněné ministryně Maláčové na brífinku vystoupil také statutární místopředseda strany Roman Onderka, předseda zahraničního výboru Sněmovny Ondřej Veselý a místopředseda výboru pro bezpečnost Jan Birke.

Brífink ČSSD okomentoval ve vysílání TN LIVE politolog Lukáš Jelínek. Připomněl, že "vášnivý politický boj" může být daný tím, že zbývá pět měsíců do voleb a ČSSD tak chtěla vyjasnit svoji pozici.

"Je důležité, aby se situace vysvětlila co nejrychleji. Ale může se stát, že aktéři budou mlžit až do voleb, což by nabouralo důvěru i u našich spojenců. Jestliže můžou mít někde radost, pak je to v Moskvě," domnívá se Jelínek. Pokud se podezření potvrdí, měl by podle něj Jan Hamáček v politice skončit a možná by měla demisi podat i celá vláda.

O zjištěních novinářů jednala v úterý odpoledne za zavřenými dveřmi i Sněmovna. K objasnění okolností později zrušené cesty Jana Hamáčka do Moskvy si poslanci přizvali i policejního prezidenta Jana Švejdara, šéfa BIS Michala Koudelku či nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Jednání ale zákonodárci nedokončili.

Související obsah

Žalobce Zeman nicméně po schůzi Sněmovny neskrýval rozčarování. "Styděl jsem se za to, jak to probíhalo, za ten způsob komunikace. Bylo mi líto lidí, kteří od roku 2014 vyšetřují tuto trestnou činnost. Strávili na tom hodiny, týdny, měsíce času, dospěli jsme k nějakému řešení. Místo toho, aby se jim dostalo poděkování, a teď nehovořím o sobě, ale o policii, BIS, příslušném dozorovém státním zástupci, tak jsem byl přítomen nejapnému a nedůstojnému divadlu," uvedl krátce po jednání Zeman.

Opozice požaduje Hamáčkovu rezignaci, pokud se informace o údajném "handlu" s Ruskem potvrdí. Ministr vnitra uvedl, že inkriminovaný článek obsahuje lži a spekulace.

V Moskvě mohou mít radost, řekl politolog o nařčení Hamáčka: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz