Domácí

Školka odmítla přijmout neočkovanou holčičku. Teď rozhodl Ústavní soud

Školka odmítla přijmout neočkovanou holčičku. Teď rozhodl Ústavní soud
Zdroj: Getty Images

Ústavní soud zamítl stížnost matky, které se nelíbilo, že školka odmítla přijmout její dceru, jelikož nebyla naočkována. V České republice je totiž podle zákona očkování u dětí povinné a školka tak byla v právu.

Dívenka narozená v roce 2007 se nepodrobila povinnému očkování, které udává zákon. Když ji pak chtěla matka v roce 2015 umístit do školky k předškolnímu vzdělávání, přišlo ze strany ředitelky odmítnutí.

Matka, která dívenku zastupovala, se proto rozhodla obrátit na soud. "Po neúspěšném odvolání ke Krajskému úřadu Plzeňského kraje stěžovatelka podala žalobu ke Krajskému soudu v Plzni, kterou odůvodnila tzv. výhradou svědomí. Zejména namítala, že dva starší sourozenci dívky podstoupili povinná očkování a u obou se projevily zdravotní komplikace vedoucí k trvalým zdravotním komplikacím, a proto ji její matka nenechala očkovat," uvedla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Související obsah

Případ proto nakonec doputoval až k Ústavnímu soudu, kde si žena opět stěžovala na zákonnou povinnost očkování a konkrétními důsledky toho, že dítě nepřijmou k předškolnímu vzdělávání. Ústavní soud však dospěl k závěru, že ani ústavní stížnost není důvodná. Soud se tak postavil za školku.


Pravidelné a povinné očkování dětí se v Česku řídí vyhláškou o očkování proti infekčním nemocem. Zahrnuje očkování proti různým nemocem a provádí jej praktický lékař pro děti a dorost.


Mezi povinné dětské vakcíny u nás patří hexavakcína a vakcína proti zarděnkám, záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, spalničkám a zarděnkám.

Očkovací centra nejedou naplno, dodávky vakcín jsou však stále vyšší. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz