Domácí

Školka odmítla přijmout neočkovanou holčičku. Teď rozhodl Ústavní soud

Školka odmítla přijmout neočkovanou holčičku. Teď rozhodl Ústavní soud
Zdroj: Getty Images

Ústavní soud zamítl stížnost matky, které se nelíbilo, že školka odmítla přijmout její dceru, jelikož nebyla naočkována. V České republice je totiž podle zákona očkování u dětí povinné a školka tak byla v právu.

Dívenka narozená v roce 2007 se nepodrobila povinnému očkování, které udává zákon. Když ji pak chtěla matka v roce 2015 umístit do školky k předškolnímu vzdělávání, přišlo ze strany ředitelky odmítnutí.

Matka, která dívenku zastupovala, se proto rozhodla obrátit na soud. "Po neúspěšném odvolání ke Krajskému úřadu Plzeňského kraje stěžovatelka podala žalobu ke Krajskému soudu v Plzni, kterou odůvodnila tzv. výhradou svědomí. Zejména namítala, že dva starší sourozenci dívky podstoupili povinná očkování a u obou se projevily zdravotní komplikace vedoucí k trvalým zdravotním komplikacím, a proto ji její matka nenechala očkovat," uvedla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Související obsah

Případ proto nakonec doputoval až k Ústavnímu soudu, kde si žena opět stěžovala na zákonnou povinnost očkování a konkrétními důsledky toho, že dítě nepřijmou k předškolnímu vzdělávání. Ústavní soud však dospěl k závěru, že ani ústavní stížnost není důvodná. Soud se tak postavil za školku.


Pravidelné a povinné očkování dětí se v Česku řídí vyhláškou o očkování proti infekčním nemocem. Zahrnuje očkování proti různým nemocem a provádí jej praktický lékař pro děti a dorost.


Mezi povinné dětské vakcíny u nás patří hexavakcína a vakcína proti zarděnkám, záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, spalničkám a zarděnkám.

Očkovací centra nejedou naplno, dodávky vakcín jsou však stále vyšší. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz