Domácí

Kauza Vrbětice: Neuskutečněná cesta do Moskvy i údajná tajná schůzka

Kauza kolem výbuchů ve Vrběticích začala zhruba před měsícem. Za tu dobu vznikla celá řada teorií a spekulací o důvodech plánované cestě vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Jak to celé vlastně probíhalo?

7. dubna vicepremiér Hamáček získal informace, kdo stojí za výbuchy ve Vrběticích. Ještě ten den si domluvil schůzku s velvyslancem v Moskvě Vítězslavem Pivoňkou.


"My jsme potřebovali, aby se dostal do Prahy, abychom mu řekli, co se děje, a abychom se domluvili v té skupině, která na tom pracovala, jaké budou postupy," sdělil Hamáček.


O týden později už ministr oznámil cestu do Ruska. Důvod návštěvy nechápal premiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého už byla nabídka na Sputnik na stole. "Musím říct, že nejsem z toho úplně nadšený. Byl jsem informován, že jediné téma je Sputnik," vysvětlil Babiš.


O den později se Hamáček sešel s policejním prezidentem, nejvyšším státním zástupcem, velvyslancem Pivoňkou a šéfy vojenského zpravodajství i zahraniční rozvědky. A právě na této schůzce měl zaznít Hamáčkův plán na výměnný obchod s Ruskem. Mlčení ohledně Vrbětic výměnou za dodávku vakcín Sputnik V a pořádání summitu Biden - Putin v Česku.

Související obsah


Je otázkou, co na schůzce zaznělo, protože o dva dny později Hamáček cestu do Ruska zrušil. Večer pak Hamáček s premiérem o ruském útoku informovali veřejnost. "Existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské vojenské zpravodajské služby do výbuchu muničních skladů areálu Vrbětice v roce 2014," řekl premiér Babiš.


V dalších dnech se mezi Ruskem a Českem rozhořel spor, z obou států byly postupně vyhoštěny desítky diplomatů. Dva týdny poté přinesl portál SeznamZprávy informaci, že Hamáčkova cesta do Moskvy měla mít ve skutečnosti za cíl zmíněný obchod.

jh TN.cz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz