Domácí

Úřad prověřuje 55 úmrtí po očkování. Za týden jich přibylo šest

Úřad prověřuje 55 úmrtí po očkování. Za týden jich přibylo šest
Zdroj: Getty Images

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil aktualizovanou statistiku nežádoucích účinků hlášených po očkování proti covidu-19 a také počet úmrtí, která úřad v souvislosti s vakcinací prověřuje. Je jich celkem 55, od minulého čtvrtka jich tak přibylo šest.

Pokud jde o počet případů nahlášených nežádoucích účinků, které pocítili pacienti v Česku po podání některé z vakcín, tak ten se přiblížil čtyřem tisícovkám - hlášení SÚKL dosud přijal 3933.

Zdaleka nejčastěji očkovaní hlásí po aplikaci vakcíny celkové nežádoucí účinky a různé reakce v místě aplikace, jde celkem o 2504 případů. Sem patří například horečka, třesavka, zimnice, malátnost nebo bolesti na hrudi.

S počtem 902 jsou na druhém místě neurologické příznaky, tedy například bolesti hlavy, mravenčení, závratě, či migrény. Pomyslná bronzová příčka patří nežádoucím účinkům, které postihují svaly či klouby (845 hlášení). Jde mimo jiné o různé jejich bolesti, ale také například o škubání svalů nebo snížení pohyblivosti.

Související obsah

Někteří pacienti pocítí i více obtíží naráz, proto počet případů v jednotlivých kategoriích v součtu přesahuje celkový počet hlášení, která SÚKL přijal. Úřad nicméně zdůrazňuje, že není jisté, zda za zmíněné zdravotní potíže či dokonce úmrtí s jistotou může aplikace vakcíny. Vždy jde prý pouze o podezření.

"V počtu úmrtí jsou zahrnuty i případy úmrtí na infekci virem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, ke kterým došlo po aplikaci první nebo druhé dávky vakcíny," zmínil SÚKL.

Celkem bylo v Česku podle dat ministerstva zdravotnictví podáno už bezmála 3,5 milionu dávek různých vakcín proti covidu-19. Kompletně naočkovaný je více než milion lidí, bezmála 2,4 milionu zájemců dostalo první dávku.

Praktičtí lékaři bojují s nedostatkem vakcín, vzdávají očkování v ordinacích. Víc v reportáži TV NOVA:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz