Zahraničí

Karanténa na dovolené se může prodražit, někdy až o desítky tisíc

Koronavirem se můžeme nakazit i během dovolené a podmínky následné povinné karantény, včetně nákladů na ni se v různých zemích liší. Vysokým účtům za nuceně prodloužený pobyt v hotelu se dá ale předejít.

S povinným testováním před návratem z dovolené se už mnozí smířili. Problémy ale nastávají, pokud vyjdete jako pozitivní. "Většina klientů zůstává v hotelu, kde měli pobyt," vysvětlil ředitel cestovní kanceláře Blue Style Ondřej Rušikvas.

A to se může pořádně prodražit. Je proto vhodné mít speciální cestovní pojištění. Pravidla pro pozitivně testované se v jednotlivých destinacích liší.

Související obsah

Například Egypt je specifický v tom, že když je někdo pozitivní, tak v destinaci zůstává pouze pozitivní osoba a zbytek rodiny jede zpět do Česka. Na Kanárských ostrovech musí na rozdíl od Egypta do desetidenní karantény v případě pozitivního testu celá rodina. "Zůstávají v samostatném hotelu, kde opět mají nárok na veškeré služby," dodal Rušikvas.

Pro nakažené mají hotely vyčleněná celá patra, karanténa trvá 7 až 10 dní. Cena pokoje je až 2,5 tisíce za den. Náklady ale rostou, pokud je potřeba hospitalizace.

Ve Spojených arabských emirátech byste sáhli opravdu hluboko do kapsy. Cena za den se pohybuje kolem čtyř tisíc, ale ne za celý pokoj, ale za každého člověka. Čtyřčlennou rodinu by tak desetidenní karanténa vyšla až na 206 tisíc korun.

Související obsah

Nad Řeckem, Chorvatskem a Itálií zatím stále visí velký otazník. Pravidla se totiž velmi často mění.

Covid pasy by měly fungovat od července a platit budou pouze na území Evropské unie. Hlavními kritérii má být očkování, negativní test a přítomnost protilátek.

Na co si dát největší pozor při cestě do zahraničí, zodpověděl Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří:

Jan Houška TN.cz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz