Naše Česko

V pražské zoo se pořádně slavilo. Slůně Amalee má za sebou první rok

V pražské zoo se v sobotu pořádně slavilo. Slůně Amalee si užilo první narozeninou oslavu. V zoologické zahradě mají letos vůbec pěkně živo, jen od začátku roku tam na svět přišlo už 272 mláďat.

Nejnovější přírůstek mohou návštěvníci v těchto dnech vidět v horní části areálu, kde se před pár dny narodilo selátko pekari. Je to jediné miminko v pražské zoo, které může dlouho ponocovat. Snese totiž i chladnější počasí.

Před týdnem přišlo na svět mládě tapíra jihoamerického. Malý tapírek se v sobotu poprvé proběhl ve výběhu a ukázal se návštěvníkům. Všichni obdivovali jeho proužkované zbarvení a také bravurní chůzi. Venku byl jen chvíli, musí si totiž na sluníčko a venkovní teploty zvykat pomalu.

Před dvěma týdny se narodila také dvě mláďata jeřába mandžuského. Jejich zkušení rodiče se o ně vzorně starají. Hmyz jim nosí hned třikrát denně na špičce zobáku.

Související obsah

Z dalších letošních přírůstků lidé mohou venku vidět malé klokany, želvy nebo surikaty. Některá další nově narozená zvířata jsou ještě ve vnitřních uzavřených expozicích, například kakadu nebo nosál.

První narozeniny sloních slečen

Už na jaře loňského roku se narodila dvě malá slůňata. Lakuna slavila své první narozeniny v březnu s ovocným dortem. Zatímco oslava proběhla bez lidí, na první narozeniny samičky Amalee se přišla podívat stovka návštěvníků. Někteří pro ni měli dokonce překvapení. Některé děti jí přinesly dárky, jako je například namalovaný obrázek.

Amalee se narodila loni v květnu a je o šest týdnů mladší Lakuna. Slůňata jsou povahově hodně odlišná, ale neudělají bez sebe ani krok. Amalee je trošku tvrdohlavá, hodně energická a narozdíl od druhé sloní samičky na ni neplatí sladké laskominy. Přednost před banánem dá raději hrátkám s míčem.

Související obsah

"V běžném životě jsou v podstatě nerozdělitelné, jsou neustále spolu. Málokdy vidíte jedno slůně na druhé straně výběhu než druhé," říká chovatel Martin Kristen. Sloní slečna dostala k prvním narozeninám obrovskou kytici, na které si pochutnala s celou rodinou.

"Je tvořená především z ovocných větví, byla tam i girlanda ze sena," popsal narozeninovou kytici Kristen. Pro chovatele je narození samiček v pražské zoo zázrak. Jejich maminky získala zoo darem ze Srí Lanky. Ještě větší radost jim ale dělá, jak Amalee krásně roste. "Dneska má přesně půl tuny," pochválil slůně chovatel.

Zoo Praha chová slony od roku 1933 a nyní jich má sedm. Bydlí v Údolí slonů, které se otevřelo před osmi lety.

Kateřina Sejková, TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz