Domácí

Další propad hnutí ANO. V průzkumu skončilo až na třetím místě

Další propad hnutí ANO. V průzkumu skončilo až na třetím místě
Zdroj: TV Nova

Hnutí ANO dál ztrácí voliče. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar pro Českou televizi. V tom nejnovějším z druhé poloviny dubna by hnutí premiéra Andreje Babiše skončilo dokonce až na třetím místě. Nově se před něj dostala koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Do Sněmovny by se dostaly ještě SPD a KSČM. ČSSD skončila pod pětiprocentní hranicí.

Největší podporu vyjádřili v průzkumu Kantaru respondenti koalici Pirátů a STAN, tu by volilo 27 % oslovených. Na druhé místo postoupila koalice SPOLU, které podporu vyjádřilo 21,5 %. O půl procentního bodu méně pak získalo hnutí ANO. Průzkum probíhal od 12. do 30. dubna a zapojilo se do něj 929 respondentů.

Přitom v průzkumu, který Kantar dělal na konci března, získalo hnutí ANO 23,5 %. Oproti tomuto průzkumu se ale v tom posledním propadla i koalice Pirátů a STAN, protože před měsícem získala o tři procentní body více. Naopak koalice SPOLU posílila z 19 %.

Na čtvrtém místě v nejnovějším volebním modelu skončila SPD s 12 % hlasů. Na pětiprocentní hranici nutné pro vstup do sněmovny jsou komunisté. Vládní ČSSD podpořily jen 4 procenta voličů. Jen s půlprocentním odstupem skončila koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků, 2,5 procenta pak získala Přísaha.

Související obsah

Kdyby strany kandidovaly samostatně, dostalo by se největší podpory hnutí ANO s 20 %, ale jen jeden procentní bod ztrácejí Piráti. ODS vyjádřilo podporu 11,5 % voličů, STAN a SPD pak mají shodně o půl procentního bodu méně. Problém s překonáním 5% hranice by neměla ani TOP 09 (6,5 %). Na 5 % jsou komunisté. KDU-ČSL a ČSSD vyjádřilo podporu 3,5 procenta voličů.

Volební model Kantaru je podobný tomu, který v pátek zveřejnila agentura Ipsos. Piráti a STAN v něm měli 27,9 %, ANO bylo sice druhé se ziskem 22,2 %, ale jen půl procentního bodu ztrácela koalice Spolu. SPD měla 10 %, KSČM 5,4 %, ČSSD 4,5 %. Podobný zisk jako v modelu Kantaru získala koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků i hnutí Přísaha.

Související obsah

Také agentura Median tento týden zveřejnila volební model. I ten potvrdil převahu koalice Pirátů a STAN (27,5 %), ANO v něm ale skončilo na druhém místě (21 %) s náskokem 4 procentních bodů na koalici SPOLU. SPD dosáhla 11,5 %. Oproti jiným volebním modelům by se do Sněmovny dostala ČSSD (6,5 %). Komunisté měli o půl procentního bodu méně.

Agentura Kantar byla první, v jejímž volebním modelu vyšla letos v únoru koalice Pirátů a STAN jako nejsilnější. V posledních týdnech jí ale vítězství předpovídají i další agentury, kromě výše zmíněných vyšla jako nejsilnější i v posledních průzkumech agent Sanep, STEM, Phoenix Research a Data Collect.

Babišově vládě věří jen 19 procent Čechů. Je to nejhorší výsledek v EU. Připomeňte si reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Píše se na Deník.cz