Domácí

Další propad hnutí ANO. V průzkumu skončilo až na třetím místě

Další propad hnutí ANO. V průzkumu skončilo až na třetím místě
Zdroj: TV Nova

Hnutí ANO dál ztrácí voliče. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar pro Českou televizi. V tom nejnovějším z druhé poloviny dubna by hnutí premiéra Andreje Babiše skončilo dokonce až na třetím místě. Nově se před něj dostala koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Do Sněmovny by se dostaly ještě SPD a KSČM. ČSSD skončila pod pětiprocentní hranicí.

Největší podporu vyjádřili v průzkumu Kantaru respondenti koalici Pirátů a STAN, tu by volilo 27 % oslovených. Na druhé místo postoupila koalice SPOLU, které podporu vyjádřilo 21,5 %. O půl procentního bodu méně pak získalo hnutí ANO. Průzkum probíhal od 12. do 30. dubna a zapojilo se do něj 929 respondentů.

Přitom v průzkumu, který Kantar dělal na konci března, získalo hnutí ANO 23,5 %. Oproti tomuto průzkumu se ale v tom posledním propadla i koalice Pirátů a STAN, protože před měsícem získala o tři procentní body více. Naopak koalice SPOLU posílila z 19 %.

Na čtvrtém místě v nejnovějším volebním modelu skončila SPD s 12 % hlasů. Na pětiprocentní hranici nutné pro vstup do sněmovny jsou komunisté. Vládní ČSSD podpořily jen 4 procenta voličů. Jen s půlprocentním odstupem skončila koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků, 2,5 procenta pak získala Přísaha.

Související obsah

Kdyby strany kandidovaly samostatně, dostalo by se největší podpory hnutí ANO s 20 %, ale jen jeden procentní bod ztrácejí Piráti. ODS vyjádřilo podporu 11,5 % voličů, STAN a SPD pak mají shodně o půl procentního bodu méně. Problém s překonáním 5% hranice by neměla ani TOP 09 (6,5 %). Na 5 % jsou komunisté. KDU-ČSL a ČSSD vyjádřilo podporu 3,5 procenta voličů.

Volební model Kantaru je podobný tomu, který v pátek zveřejnila agentura Ipsos. Piráti a STAN v něm měli 27,9 %, ANO bylo sice druhé se ziskem 22,2 %, ale jen půl procentního bodu ztrácela koalice Spolu. SPD měla 10 %, KSČM 5,4 %, ČSSD 4,5 %. Podobný zisk jako v modelu Kantaru získala koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků i hnutí Přísaha.

Související obsah

Také agentura Median tento týden zveřejnila volební model. I ten potvrdil převahu koalice Pirátů a STAN (27,5 %), ANO v něm ale skončilo na druhém místě (21 %) s náskokem 4 procentních bodů na koalici SPOLU. SPD dosáhla 11,5 %. Oproti jiným volebním modelům by se do Sněmovny dostala ČSSD (6,5 %). Komunisté měli o půl procentního bodu méně.

Agentura Kantar byla první, v jejímž volebním modelu vyšla letos v únoru koalice Pirátů a STAN jako nejsilnější. V posledních týdnech jí ale vítězství předpovídají i další agentury, kromě výše zmíněných vyšla jako nejsilnější i v posledních průzkumech agent Sanep, STEM, Phoenix Research a Data Collect.

Babišově vládě věří jen 19 procent Čechů. Je to nejhorší výsledek v EU. Připomeňte si reportáž TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz