Domácí

Poslanci si za předsedkyni zvolili Pekarovou Adamovou. Havlíčka potopili

Poslanecká sněmovna si ve středu volila nového předsedu. Stala se jí šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (SPOLU), která vzešla z budoucí vládní koalice. O místo šéfa zákonodárců usiloval také vicepremiér Karel Havlíček z hnutí ANO, jehož kandidaturu ale poslanci při hlasování zamítli.

Noví zákonodárci v pondělí složili své poslanecké sliby a během jednání se jim podařilo i zřídit mandátový a imunitní výbor. Do jeho čela si na středeční schůzi zvolili poslankyni Helenu Válkovou (ANO).

Ve večerních hodinách ale učinili důležitější rozhodnutí. Jako novou předsedkyni Poslanecké sněmovny si zvolili Markétu Pekarovou Adamovou, která byla adeptkou koaliční většiny. Ta má ve Sněmovně 108 z 200 hlasů. Ve volbě dostala 102 hlasů.

"Myslím si, že nás zákonodárný sbor by měl v první řadě hledět na to, aby reprezentoval voliče a celou českou společnost. Je naší povinností, abychom působili semknutě a abychom hájili zájmy všech občanů naší země. Jsem v tomto směru velkým optimistou," prohlásila krátce po zvolení Pekarová Adamová.

Havlíčkovi kandidaturu poslanci zatrhli

S nominantem přišlo také hnutí ANO, které jakožto nejsilnější poslanecký klub chtělo získat funkci pro sebe. Jedná se o pozici třetího ústavního činitele hned za předsedou Senátu a prezidentem. Strana vsadila na vicepremiéra Karla Havlíčka. 

Související obsah

​Podle legislativního výboru by ale neměl být připuštěn do volby předsedy Poslanecké sněmovny. Aby mohl být člen vlády volen do této funkce, je totiž nutný předchozí zánik jeho členství ve vládě. Volební komise ve středu přijala usnesení, že o Havlíčkově kandidatuře rozhodne samotné plénum Poslanecké sněmovny ještě před volbou předsedy.

"Přijal jsem kandidaturu, protože jsem nominován 72 poslanci a nejsilnějším poslanecký klubem ve Sněmovně. Protože jsem toho názoru, že Sněmovna by měla důsledně kontrolovat vládu," prohlásil na schůzi Havlíček. Po několika hodinách rozprav ale poslanci odhlasovali, že Havlíček do volby předsedy připuštěn nebude.

Související obsah

Noví místopředsedové

Poslanci na ustavující schůzi nové Sněmovny zvolili pět místopředsedů. V prvním kole tajné volby se jimi stali Jan Skopeček z ODS, Věra Kovářová z hnutí STAN, Jan Bartošek z KDU-ČSL a Jana Mráčková Vildumetzová z hnutí ANO. Ve druhém kole pak Olga Richterová z České pirátské strany. Šestý místopředseda bude zvolen až na příští schůzi.

"Před chvílí jsem byl zvolen. Jsem připraven měřit všem stejným metrem a dbát na to, abychom schvalovali kvalitní zákony a dělali to rychle. Slíbili jsme změnu a tu taky přineseme!" okomentoval Skopeček výsledky voleb na twitteru.

Na pozici místopředsedy se nedostal Radek Vondráček z ANO, který byl dosavadním šéfem Poslanecké sněmovny. Neuspěl ani předseda SPD Tomio Okamura. Očekává se, že na pozici místopředsedu dolní komory se vůbec nedostane žádný poslanec z SPD, sněmovní většina se totiž domluvila, že stranu v zastoupení Sněmovny nechce.

Sněmovna se poprvé od říjnových voleb sešla v novém složení už v pondělí. Na ustavující schůzi všichni přítomní poslanci složili slib. Jednání trvalo hodinu a zákonodárci stihli odsouhlasit zřízení imunitního a mandátového výboru, který bude mít 16 členů. Ustavující schůze byla kvůli lhůtě pro nominace do výboru přerušena do středeční 10. hodiny dopoledne, kdy bude pokračovat. Dění jsme sledovali i v on-line reportáži zde.

Havlíček ve Snídani s Novou promluvil o své kandidatuře, oponoval mu předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz