Domácí

Sčítání 2021 je téměř u konce! Lidem, kteří to nestihnou, hrozí mastná pokuta

Sčítání lidu, domů a bytů se chýlí ke konci, odevzdat tištěný formulář nebo vyplnit on-line formulář je nutné do úterý 11. května. Ti, kteří mají povinnost se sečíst a neučiní tak, se dopouští přestupku, za který lze uložit pokutu až do výše 10 tisíc korun.

K pondělí bylo v České republice v průměru podáno 75,2 formulářů na 100 bytů. Lidé více využívají on-line formuláře, těch už odeslali přes 3,9 milionu, listinné formuláře využilo více než 440 tisíc lidí. Dalších přibližně 640 tisíc formulářů je ale stále v domácnostech, čas pro odevzdání se rychle krátí.

Sečíst se je pro lidi žijící v České republice povinné. Lidé, kteří se podle zákona musí sečíst a informace neposkytnou, se dopouští přestupku - za ten hrozí až desetitisícová pokuta. Kdo se nemůže nebo nemá možnost sečíst sám, může to za něj udělat i někdo jiný.

"Do úterní půlnoci je možné využít pro sečtení elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Úterý je také poslední den, kdy je možné si na kontaktních místech sčítání vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku," uvedla mluvčí Sčítání 2021 Jolana Voldánová. Sčítací formulář v listinné podobě je také potřeba poslat nejpozději v úterý.

Na první výsledky Sčítání 2021 si ale nějakou dobu budeme muset počkat, Český statistický úřad je zveřejní přibližně na přelomu let 2021 a 2022. Další definitivní výstupy pak budou publikovány podle průběhu zpracování.

  

Související obsah

V případě, že byste si nevěděli se sčítáním rady, můžete kontaktovat informační centrum na čísle 253 253 683, využít lze i e-mail dotazy@scitani.cz.

Na reportáž TV Nova o začátku Sčítání 2021 se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D10 zablokovala hromadná nehoda, jedna žena skončila v nemocnici

Dálnice D10 byla na 58. kilometru ve směru na Turnov uzavřena. Policisté na místě vyšetřovali řetězovou dopravní nehodu šesti aut, která začala srážkou se zvěří. "Při nehodě byla zraněna jedna žena. Dálnice bude minimálně na 2 hodiny uzavřena," informovala policie na twitteru ve 21 hodin. Po 23. hodině se podařilo havarovaná vozidla částečně odklidit a komunikace byla opět průjezdná.

Píše se na Deník.cz